Fontos javításokat és modernizálást végeznek a marosvásárhelyi repülőtéren
A marosvásárhelyi Transylvania Repülőtéren 2017-ben kezdődött el egy nagyszabású, több évet felölelő, átfogó korszerűsítési munkálat, amelynek során több mint 70 millió lej értékben modernizálják a légikikötőt – írja közleményében a repülőteret üzemeltető Maros Megyei Tanács.
A projekt része volt a repülőtér esővíz-elvezető, -begyűjtő rendszerének bővítése és korszerűsítése, valamint a pumpaállomás megépítése. A munkálatok éjszaka zajlottak, hogy a tevékenység ne zavarja a légikikötő mindennapi működését. A beruházás 90 százalékban elkészült. Az összegyűjtött esővizet kezelő és tisztító földalatti szivattyúház megépítéséhez március 23-án fogtak hozzá, három hónap áll a kivitelező rendelkezésére, hogy befejezze a munkálatokat.
„Az esővízrendszer tulajdonképpen a repülőtér biztonságosságát növeli, ugyanis ahhoz, hogy esőzéskor is minél előbb vízmentes legyen a kifutópálya, megfelelően el kell vezetni a vizet. Ugyanakkor környezetvédelmi szempontok szerint is fontos a rendszer, ugyanis a repülőgépek jégtelenítésekor vagy üzemanyagtöltéskor szennyező anyagok is jutnak az aszfaltra, ezeket elvezetjük, és az esővíztisztító állomáson kezeljük, majd így engedjük vissza a természetbe” – tájékoztatott a repülőtér igazgatója, Peti András. A két munkálat értéke összesen 14 millió lej, amelyet a központi költségvetésből fedezett a Maros Megyei Tanács.
Lassan befejezik a 2-es számú repülőgép-parkoló éjszakai kivilágításának munkálatait is. A világítási rendszer elkészítése biztonságosabbá tenné a parkoló használatát rossz látási viszonyok, ködös, esős időben, havazáskor is. Ez a munkálat részben éjszaka, részben nappal zajlik.
A harmadik nagyprojekt is gyakorlatilag elkészült. Az 52 éve épült repülőtér teljes fűtési hálózatát korszerűsítették. Az erre jóváhagyott több mint másfél millió lejből két új, korszerű kazánt vásároltak, amelyeket már használnak is. Hátra van még egy napenergiával működő, 21 napelemes fűtésrendszer beszerzése és beszerelése, amelynek jóvoltából a hőenergia több mint felét, 54 százalékát tudják majd biztosítani.
Ezeket a fejlesztéseket tekintette meg kedden a megyei tanács elnöke, Péter Ferenc és alelnöke, Kovács Mihály Levente. A látogatást követően Péter Ferenc kifejtette: „a nehéz időszak és a járványügyi megszorítások ellenére, amikor a repülőtér nehezen tudja ellátni a neki szánt feladatot, azaz kiszolgálni az utazóközönséget, akkor is folytatódnak a fejlesztések, és arra készülünk, hogy a megszorítások feloldásával, teljes erővel tudjuk újrakezdeni a munkát, és korszerűbb, biztonságosabb légikikötő álljon az utazók rendelkezésére. Ha a dolgok pozitív oldalát nézzük, akkor a lezárásnak pont az az előnye, hogy az alacsony utasforgalom miatt, gyorsabban, kevesebb fennakadást okozva tudtunk haladni a munkálatokkal. A fejlesztéseknek ezzel még nincs vége, jelenleg a repülőtér biztonsági rendszerének és a tűzoltóállomás elkészítésére vonatkozó pályázatunk valamint a terminál bővítésére vonatkozó pályázatunk elbírálása van folyamatban” – fejtette ki Péter Ferenc.
Kovács Mihály Levente megyei alelnök szerint a reptér korszerűsítése jelentős turisztikai és gazdasági lehetőségként szolgál a megye számára.
„A reptér fejlesztése elengedhetetlen Maros megye számára. A jelenleg is zajló munkálatok még biztonságosabbá, modernebbé, a nyugat-európai standardoknak megfelelő szintre emelik a légikikötőt. Azon dolgozunk, hogy infrastrukturális szempontból is megérje a légitársaságoknak Marosvásárhelyt választani. A cél az lenne, hogy a korszerű repterünket minél többen használják külföldi és belföldi utazásra egyaránt. Kedvező földrajzi elhelyezkedése miatt – vasútvonal, az E60-as európai út, illetve a jövőbeli Észak-erdélyi autópálya – közelében a repülőtér és ezzel együtt Marosvásárhely is jelentős üzleti, közlekedési és turisztikai központjává válhatna” – hangsúlyozta Kovács Mihály Levente.