Fenyegetőzik az Airbus: véglegesen bezárhatják a vidombáki helikoptergyárat

A cég ötödik éve vár egy megrendelésre a Védelmi Minisztériumtól.

Végérvényesen lakat kerülhet a Brassó melletti helikoptergyárra, ha a vállalat nem kap a közeljövőben megrendeléseket a román államtól, jelentette ki egy interjúban Bruno Even, az Airbus Helicopters vezérigazgatója. Az üzemet 2016-ban nyitották meg azzal a céllal, hogy H215M katonai helikoptereket gyártson. A gyárat az Airbus Helicopters Industries kft. működteti, melynek két tulajdonosa van: az Airbus Helicopters, 51 százalékos részesedéssel, és a 49 százalékos részesedéssel rendelkező IAR állami vállalat.

Az üzemben mai napig egyetlen légi jármű sem készült, mivel a remélt állami megrendelés nem érkezett meg. Az Airbus arra számított, hogy a Védelmi Minisztérium vele szerződik majd a hadsereg 40 darab, kiöregedett IAR 330 Puma helikopterének a pótlására. A világ egyik vezető aeronautikai vállalatának számító, az elsőségért a Boeinggel versengő Airbus vezetői azt remélték, hogy minimum 16 H215M Super Puma helikopterre kapnak megrendelést, ami elegendő lett volna a termelés beindításához.H215M helikoptereket gyártanának a vidombáki üzemben / Fotó:airbus.com

Öreg helikopter, nem vén helikopter

Úgy tűnik, hogy a megrendelés egy darabig várat még magára, a Hotnews hírportál megkeresésére ugyanis a Védelmi Minisztérium a közelmúltban azt közölte, hogy 2030 előtt nem szándékozik lecserélni a IAR330 Pumákat, bár azok egy része már 40 éve van szolgálatban. Ugyanakkor 2016-ban a védelmi tárca bejelentette, hogy a szárazföldi csapatok számára támadó helikoptereket szeretne vásárolni.

Az Airbus tett is ajánlatot, azonban feltűnt a konkurencia is. Az amerikai Bell 21 darab AH-1Z Viper és 24 darab UH-1Y Venom helikoptert ajánlott, míg a szintén amerikai Lockheed Martin Black Hawk helikoptereket akart eladni Romániának. A Bell alá is írt a román kormánnyal egy memorandumot a tervezett együttműködésről, míg a Lockheed Martin a Romaero állami vállalattal adott ki szándéknyilatkozatot a jövőbeli kooperációról. Ezekből a tervekből azonban éppúgy nem lett semmi, mint az Airbusnak valószínűleg megígért megrendelésből.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az Airbus Helicopters Industries nem adta fel a reményt, hogy megrendelést szerezhet Romániában, mégpedig a Belügyminisztériumtól. A tárca az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) számára akar szárazföldi, illetve tengeri mentőakciókra alkalmas helikoptereket vásárolni, maximum 272,86 millió euró értékben. A közbeszerzési eljárás keretében az Airbus mellett a Lockheed Martin amerikai leányvállalata és egy olasz cég is pályázik. Az Airbus 8 darab Super Pumával szerelné fel a katasztrófavédelmet.

2 milliós veszteség volt a legjobb eredmény

„Jelenleg a brassói gyár be van zárva, nem aktív. Optimista vagyok, de addig, amíg nincs elköteleződés a kormány részéről, nem fektethetek bele, nem viselhetek plusz költségeket, ha nincs tevékenysége. Ez nem lehetséges” – nyilatkozta Bruno Even, hozzátéve, hogy az üzem kizárólag úgy működhet, ha az mindkét fél számára előnyös.

2016-ban, az üzem megnyitásakor az Airbus Helicopters Industriesnak 28 alkalmazottja volt, tavaly azonban már egy sem. A legjobb üzleti eredményt 2019-ben érte el a cég, amikor közel 2 millió lejes veszteséggel zárta az évet. Az Airbus, egy másik leányvállalatán keresztül a korábban eladott járművek szervizelésével és karbantartásával is foglalkozik Romániában, ami egy stabilan nyereséges üzletág.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?