Felvidéki magyar üzletember kezébe került az Igazi Csíki Sör
A korábbi társtulajdonos Lénárd András azt követően szállt ki a bizniszből, hogy a cégei ellen csődeljárást indítottak.
Világi Oszkár kezébe kerültek Lénárd András székelyföldi vállalkozó cégei, az Igazi Csíki Sört gyártó Lixid Project, a Csíki Csipsz gyártója, a Pityóka Gyár SRL és a Csíki Sörözőket működtető Csiki Retail 2020, adta hírül a Magyar Hang.
2023 végén fizetésképtelenség miatt a Lixid Project ellen csődeljárást kezdeményezett a cég társtulajdonosa, a holland Lixid Holding BV. Az eljárást utóbb Lénárd két másik cégére is kiterjesztették, bár azokban a Lixid Holding nem rendelkezett részesedéssel.
Áprilisban a holland cég elállt a csődeljárástól, mint utóbb kiderült azért, mert Lénárd András, az adósságok elengedésének fejében átadta mindhárom cégét a Lixidnek. A termene.ro adatbázis szerint a Pityóka Gyár SRL és a Csiki Retail 2020 tulajdonosai immár Világi Oszkár és Jan Sabol.
Előbbi közismert, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel jó viszonyt ápoló szlovákiai üzletember, a MOL csoport vezérigazgató-helyettese, akinek számos saját érdekeltsége is van különféle területeken. Utóbbi Világi Oszkár üzlettársaként ismert, főleg a mezőgazdaság területén.
A tulajdonosváltás eredményeként egyértelművé vált az, amit korábban csak sejteni lehetett, hogy a Lixid Project mögött Világi Oszkár áll.
A termene.ro-nál az Igazi Csíki Sör gyártójánál még mindig Lénárd szerepel felerészes tulajdonosként, de biztosra vehető, csak azért, mert még nem frissítették az adatbázist, a cég ügyvezetője ugyanis már ugyanaz a szlovák állampolgár, mint a két másik cégnél.
Kapcsolódó
A termékeit hangsúlyos sérelemretorikával fűszerezett hazafiaskodó marketinggel, kétes ízlésre valló reklámokkal promováló, nagy lábon élő, luxusautókkal furikázó Lénárd keze alatt a cégek üzleti eredményei siralmasak voltak. A Lixid Project a 2019-estől mintegy 10 százalékkal elmaradó, 31 millió lejes árbevétellel és 10,5 millió lejes deficittel zárta a 2023-as évet, az adósságállománya 101 millió lej volt. Négy év alatt a dolgozók száma 130-ról 89-re csökkent.
A Pityóka Gyár SRL 50,7 millió lej árbevétel mellett 6,2 millió lej veszteséget termelt tavaly, az adósságállománya pedig meghaladta a 73 millió lejt. A Csiki Retail 2020 tavalyi árbevétele 8 millió lej volt, a vesztesége 3,8 millió lej, s öt év alatt sikerült közel 10 millió lejes adósságállományt felhalmoznia.