Elkészült az árampiacot 2025-ig szabályozó mechanizmus tervezete
A termelők kötelesek lennének maximum 450 lej/MWh áron értékesíteni az előállított villanyáramot.
Döntés született a kormánykoalícióban az árampiac 2025 márciusának végéig történő szabályozásáról, írja az economica.net. A tervezet értelmében a termelők legfeljebb 450 lej/MWh áron értékesíthetnék a villanyáramot és kizárólag a bukaresti áramtőzsdén (OPCOM) keresztül.
A rendszer viszonylag egyszerű. A termelőknek november 24-ig kell majd közölniük a Transelectricával, hogy hozzávetőleg mennyi áramot állítanak majd elő a következő évben. Ezzel párhuzamosan a szolgáltatók és az elosztók is elküldik majd a Transelectricának, hogy mekkora fogyasztással számolnak a következő évben. Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) ellenőrzi és jóváhagyja a tervezett mennyiségeket, majd pedig leosztja azokat hónapokra.
A villanyáramot az OPCOM vásárolja meg a termelőktől 450 lej/MWh áron, s ugyanennyiért adja tovább.
Az úgynevezett központi beszerzési mechanizmus minden, 10 MW-nál nagyobb kapacitással rendelkező termelőre vonatkozik, kivéve azokat, melyek a rendelet hatályba lépése után jelennek majd meg a piacon. A mechanizmus sokkal egyszerűbb a jelenlegi szabályozásnál, azonban ennek is van egy gyenge pontja.
A megújuló forrásokat felhasználó termelők esetén lehetetlen pontos prognózisokat adni időben távoli, rövid intervallumokra az előállítandó áram mennyiségét illetően. Piaci források szerint a szélerőművek esetében a másnapi termelésre vonatkozó becslések esetében is átlagban 38-50 százalékos a valós termeléstől való eltérés. A szélerőműveket és napelemparkokat működtető cégek esetében ez azt jelenti, hogy az aznapi (intraday) vagy a másnapi (spot) piacról kellene beszerezniük a meteorológiai viszonyok miatt meg nem termelt energiát, A spot piacon szeptemberben 1016 lej/MWh volt a villanyáram átlagára, több mint duplája a központi beszerzési mechanizmusban szereplő árplafonnak.
A kormánykoalíció még módosíthat a tervezeten annak érdekében, hogy ne lehetetleníts el a megújuló forrásokat használó termelőket. A tervezet értelmében azon termelőket, melyek megpróbálnának kibújni a szabályozás alól, az éves árbevétel öt százalékával megegyező értékű bírsággal lehetne sújtani.
CSAK SAJÁT