Drasztikusan csökkenő búza és kukoricatermésekre számíthat Románia a klímaváltozás miatt
Egy prognózis szerint a globális felmelegedés miatt a kukorica termésátlaga 10-12,5 százalékkal csökkenhet.
Az elkövetkező években egyes európai országokban akár évi 10 százalékkal is visszaeshet a mezőgazdasági termelés a krónikus szárazság miatt, jósolja a Szárazságveszély európai atlasza. A kiadvány szerint leginkább a spanyol és a romániai gazdáknak van félnivalójuk.
Az éghajlatváltozást mostanáig Spanyolország sínylette meg leginkább, ahol a búza termésátlaga 5, az árpáé pedig 10 százalékkal csökkent az elmúlt időszakban, írja az economica.net. Romániában a helyzet komplexebb, a gondot a csapadék egyenlőtlenebb eloszlása és az időjárás egyre kiszámíthatatlanabb jellege okozza.
A szakértők szerint a legnagyobb problémák a kukoricatermesztés terén fognak jelentkezni, a hektáronkénti termésátlagok 10-12,5 százalékos csökkenését jósolják. Abból, hogy mi várható az elkövetkező időszakban ízelítőt kaphattunk tavaly, amikor kukoricából mindössze 8,2 millió tonna termett, miközben egy évvel korábban még 14,8 millió tonna.
Ugyancsak 10-12,5 százalékos visszaesés jósol a prognózis az árpa tekintetében is, az azonban a kukoricánál sokkal kevésbé fontos a hazai mezőgazdaságban.
A búza termésátlaga 5-7,5 százalékkal csökkenhet, ami szintén nagy érvágás lenne a romániai termesztők számára. A nagyon meleg és aszályos tavalyi évben 8,5 millió tonna búzát takarítottak csak be, pedig egy évvel korábban még 10,4 millió tonna volt a termés.
Románia az Európai Unió első számú kukoricatermesztője, míg a búza terén a negyedik helyen áll.
Az atlasz szerző szerint Spanyolország és Románia mellett Dél-Olaszország és Ciprus mezőgazdaságát fenyegeti a legnagyobb veszély a globális felmelegedés miatt. Idehaza nem csak a mezőgazdaságban jelent majd gondot a klímaváltozás, hanem a vízerőművek termelését és a vízellátást is meg fogja nehezíteni.