Cîțu: soha nem kötünk hitelszerződést a Nemzetközi Valutaalappal

Fotó: gov.roFlorin Cîţu kormányfő szombaton kijelentette, hogy „soha” nem fog egy esetleges hitelhez fordulni a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF).

„Nem, soha. Múlt évben sikerült a GDP 9,8%-át kitevő deficitet finanszíroznunk mindenféle nemzetközi intézmény nélkül. A nemzetközi piacon sokkal olcsóbban sikerült hiteleket felvennünk, mint a szociáldemokratáknak nem válság sújtotta időszakokban” – szögezte le kérdésre válaszolva Cîţu a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.

A liberális kormány folytatja, amit tavaly elkezdett, ugyanabban az irányban halad, tartja magát a tervezett reformokhoz, mondta. „Mihelyt eltérünk a tervezett reformoktól, és ismét politikusokká válunk, gondok lesznek” – hangsúlyozta.

Arra a kérdésre, hogy amikor az állami intézmények átszervezéséről van szó, a kormány miért nem foglalkozik azzal a két bankkal, amelyeknek állítólag 250 millió eurós tartozása van az állam felé, Florin Cîţu azt válaszolta, hogy ezzel az üggyel a parlament foglalkozik.

Az EB támogatja a román büdzsétervezetet

Románia „a 2017 és 2019 között folytatott katasztrofális gazdasági politikák” miatt van most a jelenlegi, túlzott deficitet követelő helyzetben – jelentette ki a kormányfő, rámutatva, hogy az Európai Bizottság (EB) támogatja a kormánya által az idei évre javasolt büdzsétervezetet.

2019-ben egy katasztrofális pénzügyi-költségvetési helyzetben levő országot vettek át, sok ki nem fizetett számlával, évről évre növekvő költségekkel, és ez vezetett oda, hogy a pandémia előtt Romániának követnie kellett a túlzott deficit megkövetelte eljárást, mutatott rá a kormányfő a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján.

„A 2017-től 2019-ig folytatott katasztrofális politikák miatt van Románia most ebben a helyzetben, és meg kell mutatnunk a beruházóknak, az Európai Bizottságnak, a minősítő ügynökségeknek, hogy felelős kormány vagyunk, amint arra a választási kampányban is ígéretet tettünk” - szögezte le Cîţu, hozzátéve, hogy becslése szerint hamarosan gazdasági növekedést is elkönyvelhetünk majd.

Fotó: gov.roNyomatékosította, hogy brüsszeli tartózkodása alatt megbeszélést folytatott az idei büdzsétervezetről Valdis Dombrovskis ügyvezető EB-alelnökkel, aki támogatta a tervezetet, a pénzügyi-költségvetési stratégiába foglalt reformokat.

Idén módosul az egységes bértörvény

„Az idén módosítjuk az egységes bértörvényt, és abból indulunk majd ki. Én nem értettem egyet a jelenleg hatályos törvénnyel, nem szavaztam meg azt a parlamentben. Nem értek egyet az aberrációkkal, amiket a szociáldemokraták a parlamentben megszavaztak, és amelyek Romániát rossz irányba vitték el, aláásták az ország pénzügyi helyzetét. Nem beszélve arról, hogy a minősítő ügynökségek szerint sem a nyugdíjtörvény, sem a bértörvény nem volt fenntartható, és Románia fizetésképtelenségi állapotba kerülhet miattuk. Amint ezt a kicsapongást leállítottuk, a minősítő ügynökségek véleménye is módosult. (...) Miután az egységes bértörvényt módosítjuk és készen lesz, látjuk majd meg, mi lesz a közalkalmazottak fizetésével. Már létrehoztuk a bértörvényen dolgozó munkacsoportot” – fejtette ki Florin Cîţu.

A kormányfő kiemelte még, hogy a 2020-ban kifizetett bérpótlékok, prémiumok és más bérkiegészítők összege 26,7 milliárd lejre rúgott, és a közalkalmazotti jövedelmekre fordított költség 24,4%-át tette ki.

Kapcsolódók

Kimaradt?