Azerbajdzsántól vásárolnánk földgázt
Az idei télen nyilvánvalóvá vált, hogy a fűtési szezonban importra van szükségünk.
„Romániát érdekli a gázbeszerzési források és útvonalak bővítése, mely támogatná az energetikai biztonságát. (…) Az országok nem függhetnek teljes mértékben a megújuló forrásokból származó energiától, szükség van a gázkapacitásoknak az energetikai rendszer kiegyensúlyozására való felhasználására” – idézi az economica.net Sebastian Burduját.
Az energetikai miniszter emlékeztetett rá, hogy2023 februárjában a Romgaz és az azeri állami gázipari vállalat, a Socar 1 milliárd köbméter földgáz megvásárlását lehetővé tevő szerződést írt alá. A román fél végül nem élt a lehetőséggel, a szerződés pedig 2024 márciusában lejárt.
A kormány most azért szeretné megújítani a szerződést, mert nyilvánvalóvá vált, hogy Románia képtelen kihúzni a telet jelentős mennyiségű gázimport nélkül. Burduja korábban több alkalommal azt nyilatkozta, nincs szükségünk importra ahhoz, hogy a fűtési szezonban biztosítani tudjuk a zökkenőmentes gázellátást. A valóságban ez csak olyankor működik, amikor nincs igazi tél, a hőmérséklet folyamatosan jóval a sokéves átlag fölött van. Idén februárban, amikor az éjszakai hőmérséklet sokfelé -15 fok körül volt, voltak olyan napok, amikor a fogyasztás 20 százalékát importból voltunk kénytelenek fedezni.
Az idei tél azt is bebizonyította, hogy Románia gáztárolási kapacitása elégtelen.
Azerbajdzsán a térség egyik fontos gáztermelője. Tavaly 12,9 milliárd köbméter azeri földgáz érkezett az Európai Unióba, 10 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az EU-val korábban megkötött megállapodás értelmében 2027-ig az azeri import mennyiségi eléri az évi 20 milliárd köbmétert.