Az uniós tagállamok közül Bulgáriában és Romániában a legkisebb a betöltetlen álláshelyek aránya
A tavalyi negyedik negyedévben 2,5 százalék volt a betöltetlen álláshelyek aránya az Európai Unióban (EU) a munkaerőpiac összes álláshelyének számához viszonyítva; ez negyedéves és éves összehasonlításban is csökkenést jelent, az előző három hónapban ugyanis 2,6 százalék, 2022 ugyanezen időszakában pedig 2,8 százalék volt a ráta.
Az EU statisztikai hivatalának pénteken közölt adatai szerint 2023 októbere és decembere között Romániában és Bulgáriában volt a legalacsonyabb a betöltetlen állások aránya (mindkét országban 0,7 százalék), majd Spanyolország és Lengyelország (egyaránt 0,8 százalék), Írország (1 százalék) és Szlovákia (1,1 százalék) következett a sorban. A legmagasabb rátát Belgiumban (4,4 százalék), Hollandiában (4,2 százalék), Ausztriában (4,1 százalék) és Németországban (3,9 százalék) jegyezték, írta meg az Agerpres hírügynökség.
Az eurózóna országaiban az üres álláshelyek aránya 2,7 százalékra csökkent a tavalyi negyedik negyedévben az előző trimeszterben regisztrált 2,9 százalékról, illetve az egy évvel korábbi 3,1 százalékról.
2022 utolsó három hónapjához viszonyítva a tavalyi utolsó negyedévben öt uniós tagállamban nőtt a betöltetlen álláshelyek aránya, a legjelentősebb növekedést Ciprusról (0,9 százalékpont), valamint Görögországból és Máltáról (0,4 százalékpont) jelentették. Három országban nem változott a ráta, 19-ben pedig csökkent, a legnagyobb mértékben Ausztriában (1 százalékponttal), Luxemburgban (0,9 százalékponttal) és Csehországban (0,8 százalékponttal).
Tevékenységi terület szerinti lebontásban az iparban és az építőiparban 2,3, a szolgáltatások terén 2,7 százalék volt a betöltetlen álláshelyek aránya az EU-ban. Romániában 0,6, illetve 0,7 százalék volt ez a mutató - derül ki az Eurostat adataiból.
CSAK SAJÁT