Az étkezési utalványok jelenthetik a mentőövet az alkalmazottaknak 2024-ben az infláció közepette

Az étkezési utalványok válhatnak 2024-ben a vásárlóerőt egyre inkább gyengítő infláció elleni küzdelem – nagyon kevés – eszközeinek egyikévé, ezt mutatja egy tanácsadó cég elemzése. Az utalványok piaca idén valószínűleg eléri a több mint 7 milliárd eurós rekordját.

Az étkezési utalványok jelenthetik a mentőövet az infláció közepette az alkalmazottaknak, egy elemzés szerint, amit az Agerpres idéz. Az utalványok piaca 2024-ben valószínűleg több mint 7 milliárd eurós rekordösszeget ér el, feltéve, hogy az állam biztosítja az adózási kiszámíthatóságot, és támogatja a vállalatok azon jogát, hogy új adók bevezetése nélkül kínálhassák ezeket a juttatásokat alkalmazottaiknak.

Illusztráció | Fotó: képernyőmentésJanuár 1-jétől az étkezési utalványok értékét 35 lejről 40 lejre emelték, ami által a teljes munkaidőben dolgozók számára 880 lejes többletjövedelmet hoznak. A Frames elemzése szerint ez azon kevés intézkedések egyike, amelyek célja az alkalmazottak vásárlóerejének támogatása egy olyan évben, amikor az infláció továbbra is magas, 6 százalékos szinten lesz (a költségvetési előrejelzés szerint), és a béremelések sok helyen elmaradnak ettől az aránytól.

„A költségvetési szektorban az állam az ágazatok túlnyomó többségében 5%-os béremelést kínál majd, míg a magángazdaságban nagyon kevés olyan vállalat van, amely az infláció szintjét meghaladó béremelést kínál majd az alkalmazottaknak” – mondják a Frames elemzői. Úgy gondolják, az étkezési utalványprogram értéke idén meghaladhatja a 31,68 milliárd lejt, ha a havi 40 lej/utalvány/22 nap átlaggal számolunk.

„Több mint hárommillió kedvezményezett van, akiknek 880 lejjel nőhet a jövedelmük, ha teljes munkaidőben dolgoznak. Ha ehhez hozzáadjuk az ajándékutalványok, tanulmányi utalványok, üdülési utalványok és más típusú utalványok értékét, 2024-re több mint 35 milliárd lejes, azaz közel 7 milliárd eurós ösztönzőig juthatunk el. Ez jelentős lépés a vásárlóerő támogatására, hiszen, ne feledjük, a fogyasztás a gazdaság fő mozgatórugója” – mondta Adrian Negrescu, a Frames vezetője. Tekintettel arra, hogy idén, az emelkedő adók és különösen az infláció okozta kihívások közepette sok vállalat nem engedheti meg magának a fizetések emelését, az utalványok ideális eszközt jelentenek az alkalmazottak megtartására.

A Frames tavaly év végén végzett felmérése szerint a megkérdezett vezetők 66,7%-a azt mondta, hogy fedezi az étkezési utalványok 10 százalékos adóját a saját (vállalati) költségvetéséből. Az adózási intézkedés 2024. január 1-jén lépett hatályba. „Ez fontos jelzés arra, hogy a cégek meg akarják védeni alkalmazottjaikat az emelkedő adók és az infláció hatásaitól, és az utalványok hatékony eszközt jelentenek” – áll az elemzésben. Ez egy jelentősen és egészségesen növekedő piac, aminek jótékony hatásai vannak, véli a szakértő, aki szerint talán a legnagyobb előnye, hogy egyre több vállalat a megadózott juttatásokat választja (étkezési utalványok, ajándékok, szabadságok stb.), ahelyett, hogy az adók kikerülésével borítékban adna pénzt az alkalmazottjainak.

Az utalványok piaca várhatóan növekedni fog a következő években, hiszen jelenleg több mint 1,5 millió munkavállaló még mindig nem kap anyagi juttatást ebben a formában, jósolják az elemzők. „Mit jelentene, ha a REVISAL-ban regisztrált kb. 5,5 millió munkavállaló mindegyike étkezési utalványt kapna? Kiváló üzlet lenne az alkalmazottak számára, de az állam számára is, mert gyakorlatilag a vásárlóerőt támogatná, különösen a 2024-es infláció és a 2025-ben ránk váró nagy kihívások idején, egy olyan évben, amikor kifizetjük az elmúlt évek adóemeléseinek és intézkedéseinek minden hatását” – jegyezte meg Negrescu. Szerinte az államnak ezt a rendszert adókedvezményekkel és nem adóemelésekkel kellene megcéloznia. Az adózási kiszámíthatóság szükségessége elengedhetetlen a munkavállalóknak szánt ösztönzőrendszer bővítéséhez, tette hozzá. 

A Frames elemzése a Cégnyilvántartás, a Pénzügyminisztérium, a REVISAL, a CNP, az IMF, a SNAP, az Eurostat és saját adataik alapján készült. A piaci dinamikával kapcsolatos vélemények és pénzügyi becslések a tanácsadó cég sajátjai.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?