A romániai kiskereskedelemben a klasszikus pénztár az úr, és még sokáig az is marad
A nyolc piacvezető áruházlánc közül hét nem tervezi, hogy önkiszolgáló pénztárakkal helyettesítse a hagyományosakat.
Nem várt hullámokat vert az Auchan kiskereskedelmi vállalat bejelentése, hogy az elkövetkező időszakban önkiszolgáló pénztárakkal váltaná fel valamennyi hagyományos kasszáját. A francia áruházlánc nem közölte, hogy mikor zárulna le az átállás.
Röviddel azután, hogy a sajtó elkezdett cikkezni a témáról, színre lépett a Szociáldemokrata Párt (PSD), belengetve egy speciális adó lehetőségét, melyet az önkiszolgáló pénztárak után kellene fizetniük az ilyeneket üzemeltető kiskereskedőknek. Borítékolható, hogy a képtelen populista ötletből semmi sem lesz, ugyanakkor az sem biztos, hogy az Auchan teljesen lemondana a pénztárosok szolgálatairól.
Az Auchan jelenleg 320 kereskedelmi egységgel rendelkezik Romániában, ezek közül 33 hipermarket, 7 szupermarket, 280 pedig MyAuchan márkanéven benzinkutaknál működő bolt. A cég tájékoztatása szerint mostanáig mindössze 12 egységben cserélték le a hagyományos pénztárakat önkiszolgáló kasszákra, azonban ez utóbbiakat is működtethetik pénztárosok. Az Auchan Románia több alkalommal kommunikálta az elmúlt időszakban, hogy állandó jellegű munkaerőhiánnyal küzd, ezért egyetlen pénztárost sem fog elbocsátani.
Amennyiben a vállalat mégis teljesen az ügyfelekre bízza majd a pénztárosok korábbi feladatait, akkor sem kell aggódniuk azoknak, akik idegenkednek az önkiszolgáló kasszáktól, legfeljebb más helyszínen intézik majd a bevásárlást. A hazai multinacionális áruházláncokban 15 ezernél is több pénztár áll a vevők rendelkezésére. Az önkiszolgáló pénztárak száma kevéssel haladja csak meg a kétezret, ami a teljes állomány kevesebb, mint 15 százaléka.
Kiegészítés, nem helyettesítés
A Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilap által készített körképből az derül ki, hogy a vezető kiskereskedelmi vállalatoknak nem áll szándékukban teljesen megszüntetni a hagyományos pénztárakat. Az önkiszolgáló kasszák aránya a Cora esetében a legnagyobb. A belga áruházláncban 385 pénztár működik, ezek közül 115 önkiszolgáló. A vállalat tájékoztatása szerint a cél egy hibrid rendszer létrehozása volt, s ez a továbbiakban sem fog változni.
Legkorábban, 2017-ben, a Carrefour kezdte el bevezetni az önkiszolgáló pénztárakat, akárcsak az Auchan. A cég hipermarketjeiben, szupermarketjeiben és kisboltjaiban 2624 kassza üzemel, hozzávetőleg 30 százalékuk önkiszolgáló. „Az egyensúlyt keressük a hagyományos és az önkiszolgáló pénztárak között” – közölte a Carrefour a ZF megkeresésére.
Viszonylag magas az önkiszolgáló pénztárak aránya a Kauflandnál is, kb. 2700-ból 800 tartozik ebbe a kategóriába. A német kiskereskedelmi vállalat nem szándékozik lemondani a pénztárosok szolgálatairól. Ugyanezt közölte a Lidl is, melynek 340 diszkont áruháza közül 190-ben működnek önkiszolgáló pénztárak is a hagyományosak mellett.
„Az önkiszolgáló pénztárak szerepe az, hogy kiegészítsék a hagyományosakat, nem pedig, hogy felváltsák azokat” – közölte a Mega Image a ZF munkatársaival. A holland-belga vállalat romániai egységeiben 2800-nál több kassza van, közülük 420 önkiszolgáló.
A Penny tavaly kezdett hozzá az önkiszolgáló pénztárak bevezetéséhez, a projekt még a tesztelés szakaszában van. A vállalatnak 1375 pénztára van az országban, önkiszolgáló pedig csupán 21. Ha ez utóbbiak be is vállnak, akkor sem fogják teljesen felváltani a hagyományos kasszákat, állítják a cég képviselői.
CSAK SAJÁT
Az egyetlen multinacionális áruházlánc, melynek egyáltalán nincsenek önkiszolgáló pénztárai, a Profi. A vállalat 2019 és 2020 folyamán tett egy kísérletet önkiszolgáló pénztárak bevezetésére, azonban ez nem volt sikeres, ezért megszüntették őket.
Romániában nem az Auchan az első kiskereskedelmi vállalat, melynek vannak kizárólag önkiszolgáló pénztárakkal felszerelt egységei. A Carrefour 2021-ben, a nagyváradi Fő utcán nyitott egy szupermarketet, melyben csak két önkiszolgáló pénztár van. Bár az Auchan azzal indokolja a klasszikus kasszák felszámolását, hogy felgyorsítja a vásárlás folyamatát, a Carrefour említett boltja ennek ékes cáfolata: az automata pénztáraknál gyakran van sor, nagyon sok vásárló szorul az alkalmazottak segítségére.
Kapcsolódó
Az első, kizárólag önkiszolgáló pénztárakkal felszerelt hipermarketjét 2021 tavaszán Sepsiszentgyörgyön nyitotta meg a Carrefour, azonban a koncepció nem bizonyult népszerűnek Háromszéken, jelenleg már hagyományos pénztárak is működnek benne.
A közvéleménynek az Auchan tervére adott vehemens reakciója ugyanakkor meglepő volt, mivel hasonló folyamatok az élet más területein is folynak. A tömegközlekedési vállalatok is zárnak be pénztárakat, automatákkal helyettesítve azokat, s hasonlóképpen járnak el a bankok is.