A krumplitermesztők profitálhatnak abból, hogy egyre több csipszet eszünk
Az öt legkelendőbb csipsz közül négyet az országban gyártanak, belföldön termesztett krumpliból.
Pár év alatt nagyon rákaptak a romániai fogyasztók a csipszre. Az Euromonitor International piackutató cég adatai szerint 2018-ban még csak 578,2 millió lejt költöttünk ilyen termékekre, tavaly azonban már 1,9 milliárdot.
A tavalyi évig a növekedés folyamatos, de mérsékelt volt, 2022-ban azonban a piac duplájánál is nagyobbra nőtt, írja a Ziarul Financiar (ZF). 2021-ben 767 millió lej volt a csipszforgalmazók bevétele. Ez a robbanásszerű növekedést csak részben magyarázza az infláció, minden bizonnyal a mennyiségi forgalom is megugrott.
A tavalyi eladások mennyiségi adatai még nem ismertek. Amit tudni lehet az, hogy 2018-ban 17,1 ezer tonna csipszet vásároltak a hazai fogyasztók, három évre rá pedig 21,4 ezer tonnát. A tavalyi fogyasztás valószínűleg 23 ezer tonna körül volt.
A csipsz iránti kereslet növekedése kitűnő lehetőség a hazai krumplitermesztők számára, írja a ZF. Az öt legnépszerűbb márka közül négyet az országban gyártanak, romániai gazdák által megtermelt alapanyagból. A piacvezető Lay’s gyártója a PepsiCo egyik romániai leányvállalata, mely 25 termelőtől vásárolja fel a hozzávetőleg 1000 hektáron megtermelt burgonyát.
Egy kg csipsz előállításához kb. 3,5 kg, kifejezetten erre a célra termesztett krumplira van szükség. Ez azt jelenti, hogy 5 ezer tonna krumpliból 10-11 millió 130 grammos zacskó csipszet lehet gyártani.
A gazdák elmondása szerint a csipsz gyártásához használt burgonya termesztése nagyobb költséggel jár, speciális technológiát igényel, azonban a hozam és a bevételek is nagyobbak, mint más fajták esetében.
A már említett Lay’s mellett a legkelendőbb márkák a Chio, a Pringles, a Viva és a Lotto. A Pringles kivételével valamennyit Romániában gyártják, utóbbi kettő hazai tulajdonban levő cégek terméke.
2021-ben 1,4 millió tonna krumpli termett Romániában, a tavalyi adat pedig még nem ismert. 2017-ben még 3,1 millió tonna volt a termés, azonban az elmúlt években a termőterület folyamatosan csökkent, főleg az értékesítési nehézségek és az alacsony felvásárlási árak miatt.