Minőségi székely pityókával törnének be az európai piacra

Közép-Európa legnagyobb burgonyafeldolgozó üzemét építenék meg Székelyföldön, a 90 millió eurós beruházás három települést érint és hat cég összefogásából jön létre. Háromféle termék előállítását tervezik: hasábburgonya, burgonyapehely és friss, koptatott burgonya, a projekt részeként épül négy tároló is, összesen 40 ezer négyzetméteren.

A beruházás ötletét Barti Tihamér, az RMDSZ Székelyföld Önkormányzati Tanácsának elnöke, a projekt kezdeményezője mutatta be egy hétfői sajtóeseményen. Mint a politikus elmondta: az ötlet abból az elgondolásból született, hogy Székelyföldön arra szeretnének törekedni: minél több készterméket állítsanak elő. „Jelenleg a helyi pityókatermés jelentős része nyersanyagként kerül Bukarestbe. A beruházás célja az, hogy a helyben előállított termékeket külföldön is értékesítsék, ami nem csupán gazdasági értéket jelentene a térségnek, hanem a feldolgozóiparban közel 170 új munkahely is létesülne” – emelte ki Barti Tihamér.

Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a beruházás kiszámítható burgonyatermesztést és biztos piacot jelent a gazdáknak. A fejlesztés nemcsak biztonságot nyújt a székelyföldi gazdáknak, hanem hiánypótló beruházás, hiszen a mezőgazdaságból származó termést helyben dolgozzák fel, tette hozzá a szakember.Részlet a projekt bemutatójából

A projekt szakmai koordinátora, Kari András, az üzemek működési folyamait ismertette. A beruházás 90 millió euróból jön létre három székelyföldi településen, Gyergyóremetén, Gyergyóalfaluban, valamint Szovátán és üzemeket, tárolókat is magában foglal. A négy tároló azért része a projektnek, mert az üzemnek egész éves nyersanyagellátásra van szüksége, így a piacvezető cégek technológiáival felszerelt tárolókban a pityóka akár 8-9 hónapig optimális körülmények között tárolható. Az üzem évente több, mint 66 ezer tonna krumpli feldolgozását tudja biztosítani. A termékek között szerepel a hasábburgonya, a burgonyapehely és a konyhakész – megtisztított, igény szerint formára vágott, vákuumcsomagolt– változat is.

A hasábburgonya előállítása prémium minőségű pityókát igényel, ám az ebből adódó veszteség egy része felhasználható a burgonyapehely gyártásában, így gazdaságosabbá válik a feldolgozás, ismertette a projekt szakmai koordinátora. A különböző minőségbeli elvárások okán 2020-tól kezdődően kísérletsorozatot indítottak el, aminek eredményeként jövőre már a kiválasztott fajták vetőmagjait juttatják el a gazdákhoz. Az üzemek építése hamarosan megkezdődik, a jövő őszi betakarítás után a pityókát már az üzemben dolgozhatják fel.

(Borítókép: Archív | Kovács Zsolt)

Kapcsolódók

Kimaradt?