A Putyin-éra számokban: az orosz gazdasági csoda csak a Kreml propagandájában létezik

Oroszország gazdasága 4,3-szorosára nőtt 2000 és 2020 között, Romániáé 5,4-szeresére.  

Jelenleg minden bizonnyal Vladimir Putyin orosz elnök a világ leginkább megosztó személyisége, sokak szemében a gonosz megtestesülése, aki azonban népes rajongótábort tudhat maga mögött, legalábbis erre utalnak a magyar nyelvű Facebook-bejegyzések. Putyin olyan karizmatikus vezető imidzsét építette fel magának, aki ismét szuperhatalmi pozícióba emelte Oroszországot, ellenpólusává téve azt a hanyatló és romlott Nyugatnak.Kőolaj, gáz, és más semmi | Fotó: Facebook/Gazprom

Az utóbbi hetek ukrajnai történései ugyanakkor azt mutatják, hogy Oroszország valós katonai ereje messze elmarad attól, amit a putyini propaganda következetesen sugall. Az ország gazdaságának stabilitásáról, ellenálló képességéről az elkövetkező hónapokban kaphatunk majd reális képet, a Putyin-éra adatainak nemzetközi kontextusba való helyezése azonban egyértelműen azt mutatják, nem véletlen, hogy az orosz gazdaságról az átlagembernek csupán a vodka, a földgáz vagy a kőolaj jut eszébe.

2000-ben, amikor Vladimir Putyint elnökké választották, az orosz Európa hetedik legnagyobb gazdasága volt, lemaradva nem csupán Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, hanem Hollandia mögött is. A 146 millió lakosú Oroszország bruttó hazai terméke (GDP) 301 milliárd euró volt, míg a 16 milliós Hollandiáé 452 milliárd. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban abban az évben 24,4 ezer euró volt az egy főre eső GDP, míg Oroszországban 2,1 ezer.

Putyin regnálásának első 20 évében az ország gazdasági teljesítménye 4,3-szorosára nőtt, 301 milliárd euróról 1 293 milliárdra. Ennek köszönhetően az orosz 2020-ban már a világ 11. legnagyobb gazdasága volt, megelőzve Hollandiát és Spanyolországot is.

Nemzetközi régiós összehasonlításban azonban a 4,3-szoros növekedés távolról sem egetverő, főleg egy ásványkincsekben dúskáló állam esetében. 2000 és 2020 között Románia GDP-je 5,4-szeresére nőtt, Ukrajnáé a 3,9-szeresére, a Moldvai Köztársaságé pedig közel 7,5-szörösére.

Az, hogy Putyin Oroszországában semmiféle gazdasági csoda nem ment végbe, nagyon jól kitetszik az egy főre eső GDP-k összevetéséből is. A 8 829 eurós orosz mutató sokkal jobb, mint az ukrán (3 237 euró) és a moldáv (2 935 euró), azonban meg sem közelíti a románt (11 363 euró). Az általános jólétet tükröző gazdasági mutató tekintetében Oroszországban 2020-ban 22 százalékkal maradt el az Európai Unió egyik legszegényebb tagállamának számító Romániától.

Ami Ukrajnát illeti, mivel a háború elképesztő pusztítást okoz az infrastruktúrájában, a gazdaságát jópár évvel fogja visszavetni.

Kapcsolódók

Kimaradt?