Románia és Bulgária a legolcsóbb országok az EU-ban

Az Európai Unió átlagos árszínvonalához képest Bulgáriában és Romániában voltak a legalacsonyabbak, Dániában pedig a legmagasabbak a fogyasztási javak és szolgáltatások árai tavaly, a három ország árszínvonala között majdnem háromszoros volt a különbség - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által szerdán közzétett adatokból.

Az uniós átlag a 100 százalék. Bulgáriában az átlagos árszínvonal ennek 48 százaléka, Romániában 52 százaléka volt, Dániában ugyanez az érték 142 százalék volt, a fogyasztási javak és szolgáltatások árszintje 42 százalékkal volt magasabb az uniós átlagnál. 

Az uniós átlag fölötti árszínvonalat mértek 12 országban. Dániát Luxemburg követi 127 százalékkal, majd Írország (125 százalék), Svédország (125 százalék), Finnország (122 százalék), Nagy-Britannia (117 százalék), Hollandia (112 százalék), Belgium (111 százalék), Franciaország (109 százalék), Ausztria (108 százalék), Németország (105 százalék) és Olaszország (101 százalék).

Magyarországon az árak az uniós átlag 62 százalékát érték el tavaly, ezzel Bulgária (48 százalék), Románia (52 százalék) és Lengyelország (56 százalék) után a negyedik legolcsóbb ország volt az Európai Unióban.

Mi olcsóbb Romániában? 

Az átlagot összetevőire bontva az is kiderült, hogy Romániában az elektronikai cikkek ára közelítette meg leginkább az uniós átlagot, e termékek ára mindössze 5 százalékkal marad el a 28 tagállam átlagától. A legtöbbet, az uniós átlag 110 százalékát Dániában és Franciaországban, a legkevesebbet pedig Írországban (86 százalék) és Lengyelországban (8 százalék) kellett fizetni ezekért a termékekért.

Az élelmiszerek, és az alkoholt nem tartalmazó italok ára Romániában a legolcsóbb, az EU-átlag 62 százalékát tette ki. Ebben a termékkategóriában Dánia a legdrágább, 150 százalékos mutatóval. További három országban, Svédországban, Ausztriában és Luxemburgban haladták meg az árak 20 százalékkal az uniós átlagot.

Az alkoholtartalmú italok és dohánytermékek esetében a románia árak az EU átlagának 69 százalékát érték el, ennél csak Bulgáriában (56 százalék) volt alacsonyabb az árszint. Kirívóan drágák ezek a termékek Írországban, ahol az uniós átlagot 74 százalékkal haladta meg az árszint.

Ruházkodni viszont nem annyira olcsó Romániában, a romániai árak az EU-átlag 92 százalékára rúgnak. Magyarországon, Bulgáriában, Lengyelországban és az Egyesült Királyságban olcsóbban lehet ruházati cikkeket vásárolni. 

A személyes közlekedési eszközök - autók, motorok - kategóriában Szlovákia, Csehország és Románia a legolcsóbb, ahol az EU-átlag 81, 82, illetve 83 százalékát kellett fizetni. Magyarországon ez a mutató 89 százalékon állt. Ebben a termékcsoportban kiugróan sokat, az uniós átlagnál 44 százalékkal kellett többet fizetni Dániában, Hollandia a második, 121 százalékos árszinttel.

Nagyon nagyok az árkülönbségek a szállodák és éttermek kategóriájában. A legolcsóbb Bulgáriában megszállni és étkezni, az uniós átlag mindössze 45 százalékát tették ki a szolgáltatások árai, a sorban következő Romániában 53 százalékát, Csehországban pedig 60 százalékát. A legtöbbet, az uniós átlagot 51 százalékkal meghaladó árat Dániában kellett fizetni, a második legdrágább országban, Svédországban pedig 46 százalékkal voltak magasabbak ezek a költségek.

A tanulmány az Eurostat és az OECD közös vásárlóerő paritási programja (Eurostat-OECD Purchasing Power Parity Program) részeként, 2400 árucikkre és szolgáltatásra kiterjedően készült.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?