Tovább késik a Kárpátokat átszelő első autópálya építésének megkezdése

Tovább késik Romániában a legfontosabb autópálya-projekt, az A1-es sztráda Kárpátokat átszelő Pitești-Nagyszeben szakaszának megvalósítása, mivel a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szerződést bontott a megvalósíthatósági tanulmány készítésével megbízott olasz-román vegyesvállalattal - írta a Hotnews.ro hírportál pénteken.

Az olasz Spea Ingineria és a román Tecnic Consulting konzorciuma 2014-ben, Dan Sova akkori nagyberuházási miniszter mandátuma idején kapott 6,5 millió eurós megbízást a Kárpátokat az Olt völgye mentén átszelő, 115 kilométeres autópálya-szakasz megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére, irreálisan rövid - alig néhány hónapos - határidővel. Az terminust többször meghosszabbították, de a Pitești és Nagyszeben között kijelölt öt kisebb szakasz közül csak az első és az ötödik megvalósíthatósági tanulmányai készültek el.

A legnehezebb, hegyvidéki pályaszakaszok megvalósíthatósági tanulmányait a CNAIR most "házon belül", saját mérnökeivel akarja elkészíttetni, a geológiai intézet támogatásával, mondta Ștefan Ioniță, a CNAIR vezérigazgatója a Hotnews-nak. Munkájukat egy korábbi, a bukaresti IPTANA tervezőintézet másfél millió euróért készített - Sova mandátuma idején idejétmúltnak és túl drágának minősített - megvalósíthatósági tanulmányra alapoznák.

Az A1-es jelzésű, bizonyos dél-erdélyi szakaszokon már elkészült autópályát 2015-ben kötötték össze a magyarországi gyorsforgalmi úthálózattal, de a határtól egyelőre csak a bánsági Marzsináig lehet eljutni rajta. A kormány tervei szerint legkésőbb jövőre befejeződik az építkezés még hiányzó - mintegy 55 kilométeres - erdélyi része, és akkor Nagyszebentől a nyugati határig lehet majd autópályán közlekedni.

A Kárpátokat átszelő, Pitești-Nagyszeben autópálya-szakasz 2020-ig kellett volna megteremtse a gyorsforgalmi összeköttetést Románia déli része és Európa között, de a közlekedésfejlesztési stratégiában szereplő, sokak szerint amúgy is meglehetősen derűlátó határidő a mostani szerződésbontással tarthatatlanná vált - állapította meg a hírportál. 

Románia az Erdélyt a Kárpátokon túli területekkel összekötő autópálya megépítésre akarja fordítani a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban az európai infrastrukturális támogatások nagy részét, mintegy kétmilliárd eurót.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?