Nem csak a minimálbér nő – elkezdte az osztogatást az új kormány
Az országos bruttó minimálbér megemelése mellett nyugdíjemelésekről, a hallgatói ösztöndíjak növeléséről, valamint a kis- és középvállalkozóknak nyújtott adókedvezményről döntött pénteken a Grindeanu-kormány.
Mint írtuk, a bruttó minimálbér február elsejétől 1250 lejről 1450 lejre emelkedik. A kormányhatározatot megszegő munkáltatót 300-tól 2000 lejig terjedő bírsággal sújthatják. A kormány várakozása szerint a rendelkezés további 0,2 százalékpontos GDP-növekedést hozhat az országnak.
Szintén február elsejétől 20 százalékkal emelik a helyi közigazgatásban foglalkoztatott közalkalmazottak bérét, és 50 százalékkal a közpénzekből működtetett kulturális intézményekben dolgozó előadóművészek - színészek, zenészek, táncosok - juttatását. A határozat nem érinti az önkormányzatok választott tisztségviselőit.
Pénteken arról is döntöttek, hogy a nyugdíjpontot (a nyugdíjszámításnál figyelembe vett alapösszeget) 9 százalékkal, 1000 lejre emelik 2017 július elsejétől.
Az akkreditált egyetemeken tanuló valamennyi hallgató ingyen utazhat másodosztályon az állami vasúttársaság járatain, az egyetemek szociális ösztöndíj-alapját pedig az eddigi 86 lejről 201 lejre emelik hallgatónként. Minderről egy azonnal hatályba lépő sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány.
Jól járnak a kisvállalatok
Egy másik sürgősségi rendelettel az adótörvényt is módosították pénteken: azok a Romániában bejegyzett kis- és középvállalkozások, amelyek éves forgalma nem haladja meg a félmillió eurót, a 16 százalékos nyereségadó helyett áttérhetnek a "mikrovállalatok" számára biztosított, a forgalom egy százalékával egyenlő kedvezményes adózásra. Eddig a 100 ezer eurós éves forgalom alatti kkv-k minősültek mikrovállalatoknak, adózásuknál pedig az alkalmazottak számát is figyelembe vették.
Rosszul járnak a nagy fizetésűek
A sürgősségi rendelet egy másik előírása szerint a (kizárólag) kutatással és fejlesztéssel foglalkozó cégek működésük első tíz évében mentesülnek a nyereségadó befizetésének kötelezettsége alól.
Eltörölték továbbá a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékok összegének felső határát: eddig a nagy jövedelműeknek nem kellett a bruttó átlagbér ötszörösénél nagyobb járulékot fizetniük Romániában. A Grindeanu-kabinet közleménye szerint a befolyó plusz összegeből fedeznék a pénteken elfogadott intézkedések nagy részének költségeit.
A kormány ezt követően dolgozza ki a 2017-es állami költségvetést, amelyet a tervek szerint január végén fogad el a parlament.