A kínai hamis méz ellen tiltakoznak az európai termelők
A hamisított kínai méz behozatala ellen tiltakoznak az európai termelők az Európai Bizottság brüsszeli központja előtt jövő pénteken - jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján a demonstráció kezdeményezője, Takács Ferenc, a Kaposvár és Térsége Méhész Egyesület tagja csütörtökön, Budapesten.
Elmondta: Kína tavaly 70 ezer tonna mézet exportált Európába, 10 ezer tonnával többet, mint az előző évben, a kínai termék azonban nem tekinthető valódi méznek, az ára pedig jelentősen alacsonyabb a természetes méznél. A méhész szerint a kínaiak az uniós vizsgálati módszerhez igazítják az összetevőket, ám a debreceni egyetemen és egy brémai laboratóriumban végzett vizsgálatokból kiderült, hogy a természetes mézben mindenképpen jelen lévő flavonoidok, mikro- és makro elemek, fenolos komponensek hiányoznak a kínai mézből - magyarázta. Hozzátette, az uniós direktíva azonban ezek vizsgálatát nem írja elő, a megvizsgált minták tehát iparilag előállított terméket mutattak ki.
A magyar méztermelés évi 20 ezer tonna, ennek 80 százaléka exportra kerül. Tavaly ilyenkor a magyar termelők már eladták a termés több mint felét, idén ennek a töredéke kelt el, mivel a drágább méz kiszorul a piacról, a féláron elérhető, mesterségesen előállított kínai méz miatt - nehezményezte a tiltakozás kezdeményezője. Úgy vélte, Kína természeti adottságai egyébként is alkalmatlanok évi 452 ezer tonna méz előállítására, ez a mennyiség ugyanis eléri az európai és az amerikai termelést együttvéve