A jegybank elnöke szerint az IMF sokat segített Romániának
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) sokat segített abban, hogy Románia koherens pénzügyi és gazdasági politikákat kövessen az elmúlt években - jelentette ki szerdán Mugur Isărescu, a román nemzeti bank kormányzója.
A jegybank vezetője azt követően nyilatkozott erről újságírói kérdésre válaszolva, hogy az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség kedden elkezdte soron következő felülvizsgálati látogatását Bukarestben.
Isărescu, aki korábbi megnyilatkozásai alapján szintén kifejezésre juttatta, hogy szerinte Bukarestnek újabb megállapodásra lesz szüksége a nemzetközi hitelezőkkel, kifejtette: az IMF-el való együttműködés egyik előnye az volt, hogy a washingtoni pénzintézet "összesítőként" működött, vagyis az egymással hiányosan kommunikáló román intézmények politikáit összehangolta.
"Ennyi év együttműködés után elmondhatom, hogy az IMF segített Romániának abban, hogy a pénzügyi-gazdasági politikája következetesebb legyen, ugyanis helyi szinten az intézmények sokszor "későfeudalizmusban" szenvednek, vagyis ezek vezetői nem beszélnek egymással eleget, így az IMF külön-külön egyeztetve velük, felhívta a figyelmet, amikor a különböző politikák nem voltak összehangolva" - magyarázta.
Úgy vélte, Romániának még mindig a szerkezeti reformok terén vannak tennivalói, és a pénzügyi-monetáris intézkedések nem pótolhatják ezeket.
Az IMF tavalyi és idei felülvizsgálati látogatásai kudarccal végződtek. Legutóbb az év elején a felek nem tudtak megállapodni a lakossági gázár liberalizálásának ütemtervéről, valamint a szénbányászatban tervezett szerkezeti átalakításokról. Ráadásul az IMF kételyeit fejezte ki a román kormány adócsökkentési terveinek fenntarthatóságáról is. A május 26-ig tartó felülvizsgálati látogatáson tárgyal először a bukaresti kormány a nemzetközi hitelezőkkel az adócsökkentési tervekről.
Romániának a két évvel ezelőtt az IMF szervezésében kötött, 4 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelszerződése szeptemberig van hatályban. A felmerült nézeteltérések miatt kérdésessé vált, hogy Románia le tudja-e zárni sikeresen a hitelmegállapodást.
A szociáldemokrata Victor Ponta miniszterelnök vezette kormány nem akar újabb megállapodást, ugyanakkor nem zárkózott el attól a lehetőségtől, hogy rugalmas hitelvonal biztosításáról folytasson tárgyalásokat az IMF-el.