Új erdészeti törvényt fogadott el a képviselőház
Módosította szerdán az erdészeti tevékenység és a fakitermelés keretszabályozását a képviselőház– tájékoztatott Molnár Zsolt, az RMDSZ Temes megyei parlamenti képviselője, a szakbizottság tagja.
A módosítások rendszerszintű változtatásokat vezetnek be az erdészeti szakterületen és korszerűsítik az erdők védelmét, a kitermelési szabályokat, valamint támogatják a hazai faipart. Az új erdészeti törvény előkészítése több hónapot tartott, és számos egyeztetés, konzultáció előzte meg a végleges forma kialakítását.
Molnár Zsolt parlamenti képviselő elmondta: Korodi Attila képviselővel és Tánczos Barna szenátorral közösen dolgozták ki azokat a javaslatokat, amelyek közösségeink és szakembereink észrevételein alapszanak. A munka alatt három elv vezérelt: gátolják meg az illegális fakitermelést, hozzák minél előnyösebb helyzetbe a hazai faipart és szorítsák vissza a jó minőségű nyersanyagok exportját. A törvény végső formájában mindhárom elv megjelenik.
Az új erdészeti törvény jelenlegi formájában megkönnyíti az erdőgazdálkodást és kitermelést a kis területek tulajdonosainak, ugyanakkor szigorú védelmi intézkedéseket vezet be az erdők őrzésének területén. Szintén a faipari visszaélések elleni új szabályozáshoz tartozik az úgynevezett „erdő-radar”, amelyet a törvény elfogadása előtt, az RMDSZ tavalyi kormányzati részvétele idején már életbe ültettek.
„Számos egyeztetés, nyilvános közvita előzte meg a törvény végleges formájának kialakítását, így a végleges szövegben megtalálhatók az erdőtulajdonosok, a faipari vállalkozások és a természetvédő civil szervezetek véleményei is. Sikerült ezúttal széleskörű konszenzust kialakítani a jogszabály kapcsán, ami növeli az esélyét annak, hogy valós változások menjenek végbe e szakterületen belül” – nyilatkozta Molnár.
Az erdészeti törvény újításaival kapcsolatosan Korodi Attila parlamenti képviselő úgy vélekedett: fontosnak tartották megtalálni azt a törvény által rögzített megoldást, amely határt szab a faipari monopóliumnak, és ellenőrzés alá helyezi a rönkexportot, ezáltal előnyös helyzetbe kerülnek a helyi szinten működő fafeldolgozó műhelyek.