Pitești-ről Észak-Afrikába költözik a Dacia-gyár?
Pitești-ről áthelyezi összeszerelő üzemét a Dacia gépkocsigyár Észak-Afrikába - jelentette ki Traian Băsescu, aki szerint a francia Renault már készül az áttelepítésre.
Az államfőt kedden a Mediafax hírügynökség idézte. Egy kolozsvári regionális televízió egyik műsorában elmondta: Románia számos beruházást elveszít, ha nem fejezi be a IV. európai közlekedési folyosó nyomvonalán haladó dél-erdélyi autópálya építését.
Tavaly az előző évinél 19,3 százalékkal több Dacia gépkocsit értékesítettek a világon, az eladott járművek száma 429,5 ezer volt. A legtöbb járművet Románián kívül értékesítette a francia gyártó, összesen 404 ezret, ebből 290 ezret Európában adtak el.
"Biztos, hogy el fogjuk veszíteni a Dacia pitești-i összeszerelő üzemét, mert Tangerben már megvannak a romániai kapacitás átvételéhez szükséges feltételek. Elkezdődött már ugyanis a marokkói Dacia-üzem kapacitásának bővítése" - mondta Băsescu.
Az államfő bírálta a kormányt, amely olyan dél-romániai autópálya-szakaszok építésére költ pénzt, amelyeket nem tesznek indokolttá a gazdasági szempontok. Rámutatott: Románia óriási lemaradást fog elszenvedni, ha nem csatlakozik mielőbb az említett európai közlekedési folyosóhoz.
Băsescu főként azt nehezményezi, hogy a Pitești és Nagyszeben (Sibiu) közötti autópályaszakasz elkezdését nem tekinti prioritásnak a kormány. A dél-erdélyi autópálya több szakasza jelenleg épül, az államfő szerint azonban, ha nem épül meg a szóban forgó szakasz is, akkor az autópálya-összeköttetés ott meg fog szakadni.
Victor Ponta miniszterelnök "butaságnak" nevezte az államfő nyilatkozatát. Elmondta, hogy nemrég találkozott a Renault csoport igazgatójával, aki Ponta szerint egyértelműen megmondta: folytatni fogja a francia gyártó a romániai beruházásait. A Mediafax hírügynökség emlékeztetett, Philippe Gustin, Franciaország bukaresti nagykövete nemrég úgy nyilatkozott, Romániának nagyon fontos, hogy a közút- és vasúthálózatát mielőbb összekösse az európai hálózattal, mert például a Dacia elsősorban Nyugatra exportál, és a szállítás okozta késések csökkentik a gyártó versenyképességét.