Arad használhatja fel a határ menti térség uniós útfejlesztési keretét
Több mint húsz kilométernyi megyei rangú utat újít fel a határ menti térségben az Arad megyei önkormányzat a kisrégió településeinek bekapcsolásával a Transzeurópai Közlekedési Hálózatba (TEN-T). Emellett a vasúti határátkelőhellyel és vámszabad-kereskedelmi ipari övezettel rendelkező Kürtösön egy 7,3 km-es teherfogalmi terelőút is épül.
Az európai uniós támogatással, román–magyar együttműködés keretében megvalósuló projekt 13,9 millió eurós közösségi támogatást kap, amiből 12,9 milliót Arad megye használhat fel – a maradék egymillió euróból 22 Békés megyei település közlekedési csomópont-fejlesztési tervét valósítják meg – ismertették az illetékesek az aradi megyeházán tartott kedd délelőtti sajtótájékoztatón.
Iustin Cionca, a megyei tanács elnöke szerint a beruházás fő célja a személy- és áruforgalom gördülékenyebbé tétele a határ menti térségben, elsősorban a nagylaki közúti és autópálya-határátkelőhely „felszabadítása” a forgalom átirányításával az alternatív határátkelőhelyek felé.
„Első kézzel fogható eredménye lesz a forgalom egy részének átterelése a Nagylak–Pécska–Kürtös–Kisjenő útvonalra, egyúttal a túlzsúfolt országutak, a Dévára, illetve Nagyváradra vezető a 7-es és 79-es számú országutak tehermentesítése. Nagyobb szerepet kap majd a gyulavarsándi határátkelő is, amint elkészül a magyar oldalon a Kecskemét–Gyula gyorsforgalmi út. A célok között szerepel, hogy Újszentanna, Pankota, Borosjenő és Borossebes felől is könnyebben, gyorsabban és biztonságosabban megközelíthetők legyenek a román–magyar határátkelőhelyek, illetve a kürtösi és kisjenői ipari övezetek. Ennek a beruházásnak akkor nő meg igazán a jelentősége, ha Románia – remélhetőleg mielőbb – csatlakozik a schengeni övezethez, és a most csak hétvégenként nyitva tartó határátkelőhelyeken akadálytalanul közlekedhetünk” – mondta a megyei tanácselnök.
Cionca hangsúlyozta, hogy négy–négy román, illetve magyar határ menti megyének szánt közúti infrastrukturális fejlesztésre fordítható keretet Arad megye használhatja fel – igaz, cserébe lemondtak a közegészségügyi és kulturális fejlesztési forrásokról. Mivel azonban az állami költségvetésből alig kapnak támogatást erre a célra, az 1200 kilométernyi, jórészt elavult megyei úthálózat javítására felújítását kénytelenek a saját költségvetési keretek mellett uniós pályázati pénzekből fedezni. Jelenleg 805 millió lej értékben zajlanak útügyi beruházások Arad megyében, s az összköltségből 561 millió lej az EU-s támogatás – tette hozzá Sergiu Bîlcea, a megyei önkormányzat alelnöke.
A támogatásnak köszönhetően megépül a Kürtöst elkerülő teherforgalmi terelőút, illetve Kisjenő elkerülésével is elérhető lesz a 79-es országútról a gyulavarsándi határátkelőhely az útszakaszok felújításával, illetve megépítésével:
- Kürtös–Mácsa–Szentmárton: 8,6 km
- Sznetmárton–Székudvar: 11,6 km
- Székudvar–Nadab: 4,8 km (itt most nincs is út)
Szász Zsolt, a partnerintézmény Békés Megyéért Vállalkozásfejlesztési Alapítvány igazgatója elmondta: a szomszédos megyében 22, többnyire városi önkormányzat közlekedési csomópont-fejlesztési tervét készítik el a rendelkezésükre álló egymillió eurós támogatásból. Békésben nincsenek TEN-T-hálózatba csatlakoztatható települések, de a kész tervekre bármikor konkrét finanszírozási igény nyújthatnak be az érintett helységek elöljárói.
Arad megyében az útfelújítási és -építési munkálatok várhatóan a jövő tavasszal kezdődnek, és 2022 júniusáig tartanak majd.