Uniós pénzeken osztozkodtak a határ menti román és magyar megyék
Több mint 90 millió eurót hívhatnak le a román–magyar határ menti megyék az Európai Unió strukturális alapjaiból a Román–Magyar Határon Átívelő Interreg pályázatok keretében – közölte egy pénteki sajtótájékoztatón Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök, miután szerdától három napon át a Maros-parti városban tanácskoztak a projektek prioritásairól a négy-négy romániai és magyarországi megye, a két kormány és a határ menti települések képviselői.
A 2014–2020-as EU-költségvetési ciklusban megpályázható összegeket főleg infrastrukturális fejlesztésekre fordíthatják, a pályázatokban pedig a megyei vagy helyi önkormányzatok élveznek elsőbbséget.
Arad megyében főleg útfelújítás várható
A támogatási szerződések aláírása még csak ezután következik, és a késlekedésért elsősorban a román kormány illetékeseit tették felelőssé a helyi választottak, de ezt leszámítva elégedettségüknek adtak hangot, amiért sikerült Arad megyébe 14 és félmillió eurót lehívni.
A legnagyobb beruházás – 12 millió euró értékben – a határ menti megyei rangú utak felújítását érinti. Ez egy Békés megyével közös pályázat, amiben Arad megye a projektvezető, és az érintett aradi településeket bekapcsolják a Transzeurópai Közlekedési Hálózatba (TEN-T), míg Békés megyében több tucat közlekedési csomópontot fejlesztenek.
Az Arad megyei útszakaszok: Nagylak–Németpereg, Pécska–Tornya, Kisiratos–Mácsa, Kürtös–Mácsa–Szentmárton, Szentmárton–Székudvar, Székudvar–Nadab, Kisjenő–Ottlaka, és aszfaltot öntenek a Sofronya és Zimándköz közötti földútra. Mindezek mellett a vámmentes ipari övezettel rendelkező Kürtösnek egy hétkilométeres teherforgalmi terelőutat építenek; ez összesen 63 kilométer, és a megvalósítás a közlekedés biztonságosabbá tételét, az Arad–Nagyvárad országút tehermentesítését is szolgálja.Bogdan Ban kürtösi polgármester, Sergiu Bîlcea, a megyei tanács alelnöke, Iustin Cionca elnök és Simándi Sándor nagyzeréndi polgármester (Pataky Lehel Zsolt felvétele)
Egy másik fontos együttműködés Békés megyével az egészségügy terén zajlik majd, de ebben Arad megye csak partner: viszont így is egymillió eurót fordíthat a sürgősségi kórház kardiológiai osztályának fejlesztésére.
A katasztrófaelhárítás terén a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégió másik két társmegyéjével, Temessel és Csongráddal működik együtt az Arad megyei önkormányzat: az 1,7 millió eurós projektben 1,16 milliót fordíthat Arad a készenléti felügyelőségének eszközfejlesztésére.
Hasonlóban gondolkodik a megye észak-nyugati részén fekvő Nagyzerénd község és a Békés megyei Újkígyós: a 490 ezer összértékű projektből nagyjából fele-fele arányban részesülnek, és a zeréndi önkormányzat a helyi önkéntes tűzoltóalakulatnak vásárol majd egy 1500 literes tartályú tűzoltóautót, egy kisebb rohamkocsit, valamint egyenruhákat, felszereléseket, a tűzoltók szakképzésben is részesülnek majd az összegből. „Közel vannak ugyan a kisjenői hivatásos tűzoltók, de ha bevetésen voltak, magunknak kellett megoldjuk a tűzoltást. Így sokkal könnyebb és hatékonyabb lesz, ráadásul a tűzoltóautó terepen is tud haladni, ami fontos, mert mifelénk általában a tarlótüzek okoznak gondot” – mondta Simándi Sándor zeréndi polgármester.
Célegyenesben a Bihar megyei ROHU-projektek is
Jó hírekkel szolgált ma Pásztor Sándor Bihar megyei tanácselnök, aki rendkívüli önkormányzati ülésen bejelentette: tegnap Aradon ülésezett az ROHU-s pályázatokat figyelő bizottság, s a Bihar megyei projektek jó eredményeket értek el.
Az egészségügyi pályázatok között a második legnagyobb pontszámot, 84,5 pontot kapott a Bihar megyei stratégiai egészségügyi projekt, ennek becsült értéke áfával együtt 9,4 millió euró. Ennek keretében többek között különféle berendezéseket vásárolnak, telemedicina-rendszert alakítanak ki a vidéki kórházakkal.
A kulturális pályázatok között Debrecen projektjei érték el a legjobb pontszámokat, mindkettőben Bihar megyei kulturális intézmények a projekt partnerei.A nagyáradi színház nézőtere és színpada (fotó: Szigligeti Színház Nagyvárad)
Az első pályázat 91,5 pontot kapott, ennek részeként a váradi Szigligeti Színház kap 970,3 ezer eurót. Ebből az összegből többek között forgószínpadot szerelnek fel, és mindkét színtársulat kap egy-egy autóbuszt. A második projektben, amely 89,5 pontot kapott, két bihari partner is van: a Körösvidéki Múzeum 2,7 millió eurót kap felszerelések vásárlására, amiből a két felső szintet rendezik be, míg a Várad Kulturális Folyóirat pedig 673,8 ezer euróban részesül, amiből a váradvelencei kultúrotthont újítják fel és ott kulturális központot alakítanak ki.