Rendelettel szabályozta a kormány az internetes fuvarmegosztók működését

Az Uber és a többi internetes fuvarmegosztó működését szabályozó, azonnal hatályba lépő sürgősségi rendeletet fogadott el keddi ülésén a kormány.

Viorica Dăncilă miniszterelnök közlése szerint taxis törvényt módosító jogszabály az utasok biztonságát tartja szem előtt, ugyanakkor a piaci versenyt is erősíti a személyszállításban, lehetővé téve, hogy az utasok a legjobb minőségű szolgáltatást válasszák.

A korábban közzétett tervezet szerint a rendelet a fuvarmegosztó cégeknek előírja, hogy ezentúl évente - alkalmanként 50 ezer lejért - műszaki engedélyt váltsanak ki internetes alkalmazásaikra a távközlési minisztériumtól, továbbá az általuk foglalkoztatott gépkocsivezetőknek és járműveiknek is egy sor feltételt kell teljesíteniük.

A fuvarmegosztóknak csak 21. életévüket betöltött gépkocsivezetőket szabad foglalkoztatniuk, akik legalább kétéves gépkocsivezetői tapasztalattal és a közlekedési szakhatóság speciális személyszállítási engedélyével is rendelkeznek. 

A sürgősségi rendelet kizárólag a - legfeljebb öt férőhelyes - személygépkocsikkal végzett személyszállítást szabályozza. A járművek nem lehetnek 15 évesnél régebbiek, érvényes műszaki vizsgával kell rendelkezniük, amelyet félévente meg kell újítani, az internetes fuvarmegosztó logóját pedig látható módon fel kell tüntetni rajtuk.

Többször is tiltakoztak a taxisok

A taxisok nyomására májusban a kormány az engedély nélküli üzletszerű személyszállítás leleplezését - a hivatalos fuvarozók által "kalóztaxisoknak" nevezett gépkocsivezetők megbírságolását - megkönnyítő rendelet fogadott el, de már akkor ígéretet tett az internetes fuvarmegosztók működését szabályozó joghézag felszámolására.

Az Uber betiltásáért több ízben is tüntetéseket szervező taxisok azt kifogásolták, hogy míg az ő működésüket számos engedély beszerzéséhez kötik, és alapfeltétel a kizárólag személyszállításra használt gépkocsi, az - utasok és autósok egymásra találását segítő - internetes alkalmazásokat működtető cégeknél bárki üzletszerű személyszállításra használhatja autóját, márpedig ez tisztességtelen konkurenciát jelent számukra.

A gazdasági szaksajtó szerint Romániában több tízezer - jövedelme után adózó és tb-járulékot fizető - gépkocsivezető áll szerződéses viszonyban az Uber, a Bolt és a Clever fuvarmegosztókkal, és több mint kétmillió utas használja rendszeresen szolgáltatásaikat.

Kapcsolódók

Kimaradt?