banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Rövidlátás gyerekkorban: gyógyíthatatlan, de stabilizálható

Közel megy a gyerek a televízióhoz, és úgy nézi a műsort? Nehezen boldogul az iskolában, lassan halad a tábláról másolással? Gyakran dörzsöli a szemét? Lehet, hogy rövidlátó.

A miópia, azaz a rövidlátás, vagy más néven közellátás olyan látáshiba, amelynek következtében a közeli tárgyakat élesen látjuk, ám a távolabbiak homályosak. Dr. Albert András sepsiszentgyörgyi szemész főorvos a Maszolnak elmondta, a rövidlátás ugyan nem gyógyítható, de fontos, hogy stabilizálják, megállítsák a romlását. Ezért a gyereket érdemes elvinni szemvizsgálatra, különösen ha a családban már előfordul ez a látáshiba.

Fotó: Pexels

Romániában nincs hivatalos szűrés

A gyermekek látása világszinten folyamatosan romlik, minden harmadik gyermek rövidlátásban szenved – derül ki a British Journal of Ophthalmology című szakfolyóiratban közzétett új globális elemzésből. Ez szerint a rövidlátás 1990 és 2023 között világszinten megháromszorozódott – 36 százalékkal emelkedett.

Dr. Albert András a Maszolnak elmondta, Romániában nincs hivatalos, rendszerszintű szűrés, így megbízható statisztikák sem készülnek, hogy az országban hány gyerek szenved rövidlátásban. Sepsiszentgyörgy önkormányzatának támogatásával a Máltai Szeretetszolgálat és az Albert Optimun Medicals már harmadik éve végez szűrővizsgálatot a város előkészítős és első osztályos kisdiákjai körében. A szakorvos elmondta, szülői beleegyezéssel végzik a szemvizsgálatokat, minden évben több gyereknél fedeznek fel látási rendellenességeket, ám a rövidlátás jellemzően később, 9 éves kor körül alakul ki, azoknál akik erre hajlamosak, ezért érdemes a vizsgálatot megismételni.

Fotó: Pexels

Albert András kifejtette, a miópia terén a legrosszabb mutatók Távol-Keleten vannak, valószínű azért, mert ott rendszerszinten foglalkoznak ezzel a problémával. Például Koreában, ahol kötelező a sorkatonaság, kimutatták, hogy a 18 éves fiatalok körében 90 százalékos a rövidlátással küzdők aránya. Ebből az látszik, merre tart a világ, hívta fel a figyelmet a szemészorvos.

Hozzátette, a mi térségünkben nem ilyen rossz az arány, meglátása szerint nem éri el a harminc százalékot a rövidlátók aránya, viszont gyakran diagnosztizálnak hipermetrópiát, azaz távollátást a gyerekeknél.

A kütyük veszélyesek

A rövidlátás általában a 9 és 16 év közötti korcsoportban jelentkezik, ennek növekedési és hormonális háttere is van, amikor a kiskamaszok szervezete átalakulóban van, jelentkezhet a rövidlátás. Ez a látáshiba ennél a korosztálynál folyamatosan romolhat, amíg nem áll le a szem fejlődése, ezért fontos stabilizálni. Albert András arra is felhívta a figyelmet, hogy a miópia családi vonás, ha egyik szülő rövidlátó, 25 százalékos annak a kockázata, hogy a gyerek is ezzel szembesül, ha mind a két szülő rövidlátó, a kockázat már ötven százalék feletti. Ez viszont nem vonatkozik a távollátó szemüveges szülőkre.

Fotó: Pexels

A rövidlátást fokozza, ha a gyerek sokat néz közelre, sok időt tölt képernyőbámulással, olvasással. A kütyük, a telefon ebből a szempontból a legveszélyesebbek. A szakorvos a folyamatot is elmagyarázta, mint mondta, a szem amikor a közeli tárgyra fókuszál, a környező teret is látja. A gyerekeknél még megvan a szemnek a plaszticitása, hogy a közelit és a távolit megpróbálja egy síkba összehozni, ez pedig a szemtengely nyúlását okozza, azoknál, akik erre hajlamosak.

A gyerek későn panaszkodik

Azoknál a gyerekeknél, akiknél kialakul a rövidlátás, azt tapasztalják, hogy hirtelen romlik, a dioptriák akár háromhavonta is nőhetnek. Létezik megoldás a helyzet stabilizálására. Minden lencsegyártónak van speciális rövidlátás romlását gátló szemüveglencséje, ami azon alapszik, hogy csak a lencse közepén javítják a dioptriát, a többi részén nem tud a kép élesre beállni, éppen azért hogy csak a középső területet engedje „dolgozni”, a perifériás látás ne zavarjon be, és ezzel meggátolják a szemtengely további nyúlását. Ezekkel a lencsékkel jó eredményeket érnek el, ezenkívül bevethető még a klasszikus, kis koncentrációjú pupillatágító, ami szintén blokkolja a szem akkomodációs képességét és ezen keresztül a rövidlátás romlásának leállításában van szerepe.

Minél hamarabb diagnosztizálják, annál nagyobb az esélye, hogy rövidlátás romlását le lehet állítani, összegezte Albert András. Azt javasolja a szülőknek, ha észlelik ennek a jeleit, vigyék el a gyereket szemészeti vizsgálatra. Figyelembe kell venni, hogy a gyerekek ritkán panaszkodnak emiatt, vagy már túl későn, mert még ötven százalékos látással is elboldogulnak a hétköznapi dolgokkal, ám például tévénézéskor, a moziban, a színházban nem ismerik fel az ott látható apróbb részleteket. Ezért ha a gyerek a nappaliban levő televízióhoz közelebb megy, ha lassul az iskolában, nem boldogul azzal, hogy a megszokott ütemben másoljon a tábláról, ha gyakran dörzsöli a szemét, mindenképpen szükség van szemészeti vizsgálatra.

Huszonegy éves kor után van lehetőség lézeres korrekcióra

A cél a helyzet stabilizálása, el kell és el is lehet kerülni, hogy háromhavonta cserélni kelljen a szemüveget. A rövidlátás nem gyógyítható, de szemüveggel, kontaktlencsével elérhető, hogy stabilizálódjon. Régebben az volt az álláspont, hogy 18 éves körül áll le a romlás folyamata, ez ma már egyre inkább kitolódik 21 éves korig. De az is előfordul, hogy harminc, akár negyvenéves korban is növekszik a dioptria. Ennek egyértelműen az áll a hátterében, hogy egyre többen és egyre többet végeznek olyan munkát, amihez a közellátásra van szükség, azon kívül is többet bámuljuk a képernyőket. Albert András elmondta, 21 éves kor után van lehetőség a lézeres korrekcióra, ezek a beavatkozások egyre jobbak, biztonságosabbak. Viszont csak akkor lehet bevállalni, ha a látásproblémát előtte sikerült stabilizálni. Ellenkező esetben, ha a műtéttel le is nullázzák a dioptriákat, a romlás visszatér, második lehetőség pedig már nincs a műtétre.

Divatos a szemüveg

Albert András azt is elmondta, míg régebb szégyennek számított a gyerekek körében a szemüveg, akár csúfolták is a szemüvegeseket, ma már gyökeresen megváltozott a nézőpont, divatos a szemüveg, még az is előfordul, hogy a gyerek akkor is szeretne, ha nincs rá szüksége. A szakorvos azt tanácsolja a szülőknek, a gyereket hét és tíz éves koruk között vigyék el szemvizsgálatra, még akkor is, ha a látásukat kisebb korukban már ellenőrizték.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?