Örökségvédelem: jó példákat mutattak be Csíkszeredában
Játékos és hangulatos örökségvédelmi projekteket mutattak be Csíkszeredában pénteken egy kétéves folyamatot lezáró konferencián. Holland és székelyföldi jó példák is terítékre kerültek az ötletek vásárával záródó eseményen.
Nincs is túl távol egymástól a hollandiai Frízföld és Székelyföld, legalábbis ami az örökségvédelmet és a hozzá kapcsolódó jó gyakorlatokat illeti. Mindezt a hangzatos nevet viselő Gracing – zöld készségek, gamifikáció és interkulturális kommunikáció az örökségvédelemben Erasmus+ pályázat keretében lezajlott programok bemutatásával igazolták a pénteki csíkszeredai tanácskozás résztvevői.
A pályázatra támaszkodva öt Hargita megyei település, név szerint Csíkszentdomokos, Csíkszentgyörgy, Gyergyóremete, Gyimesközéplok és Szépvíz tervezett helyi értékekre támaszkodva hangulatos projekteket. A csíkszeredai megyeháza márványtermében egymás után sorjáztak a jó példák. Bemutatkozott a Márton Áron püspök életútját bemutató csíkszentdomokosi projekt, valamint a Gál Sándor honvédtábornok emlékházát színes programokkal megtöltő csíkszentgyörgyi program. Megtudhattuk, hogyan lehelltek életet a gyergyóremetei tájház falai közé, de bemutatkozott a gyimesi népélet használati tárgyaira építő Csángórózsa nevű kártyajáték és kirakós is. A sort a tej útját bejáró, szépvízi kerékpáros körút zárta.
A konferencia vendégei voltak a hollandiai Frízföldről érkezett fiatal szakemberek, akik pozitív németalföldi példákat sorakoztattak fel. A pénteki programban bemutatkozott öt Hargita megyei kísérleti projekt, amely a pályázat során valósulhatott meg. A rurAllure alkalmazás zarándoklatok tervezéséről, valamint az erdélyi Mária-út szakaszairól kínál gyakorlatias tudnivalókat, kiegészítve az utak során érinthető szellemi, kulturális értékek leírásaival.
Az előadások során végigkövethettük a csíkszentimrei Henter-kúria műemlék épületének újjászületését. Mint elhangzott, a több mint háromszáz éves épület hányattatott sorsának a helyi önkormányzat határozott fellépése vetett véget. Ma a kúria újra visszanyerte régi fényét, és varázslatos természeti környezetben nem csupán külcsínével hódít, hanem programoknak is otthont ad. Többek között iskolai csoportokat fogadnak a működtetők, de itt volt a csíkszeredai Régizene Fesztivál legutóbbi kiadásának egyik különleges helyszíne is.
Kivételes ismeretanyagot kínál a csíkszentmártoni PosTeleport falunéző projekt. A tíz évvel ezelőtt önkormányzati kezdeményezésre elindított fotógyűjtés eredményeként összeállt mintegy 600 felvételt tartalmazó gyűjteményt mutatják be a program segítségével. A falunéző projekt során az érdeklődők fizikai és virtuális tereken kalandozva ismerkedhetnek meg a település történetével.
Tusnádfürdő és környéke ökoturisztikai desztinációjának projektje a WatchBear & AdvoCity – medvék és emberek a közös jövőért, amely szándékai szerint „együttműködés egy zöld, versenyképes és befogadó Európáért”. A projekt négy pillérre épít, magában foglal tematikus konferenciát és fesztivált, valamint a TusnadEcoBearCave bemutatóközpontot és a TusnadEcoWatchot is, amely a medvék felbukkanásának követését szolgálja.
Az előadások, bemutatók után a résztvevőknek lehetőségük nyílt megismerni a projektek gazdáinak tágabb tevékenységét is a standoknál. Kötetlen beszélgetések, eszmecserék, valamint a képviselt településekről származó, helyi alapanyagokból készült élelmiszerek kóstolója zárták az eseményt.
(Borítókép: A szerző felvétele)