Nagypénteken Jézus kereszthalálára emlékeznek a keresztények

Nagypénteken Jézus szenvedésére és halálára emlékeznek a keresztények – olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) MTI-hez eljuttatott közleményében.

Ezen a napon nem mutatnak be szentmisét a katolikus templomokban, mert „Krisztus maga az áldozat” – írták. A templomokban a díszek nélküli oltár emlékeztet a Golgota csupasz szikláira és az önmagát teljesen átadó Krisztusra is.

A nagypénteki szertartást bemutató pap piros miseruhában, szótlanul vonul be a templomba, ahol az oltár előtt földre borulva imádkozik. Ezen a napon a szertartás három fő részből áll: az igeliturgiából olvasmányokkal és egyetemes könyörgésekkel, a kereszt előtti hódolatból, valamint a szentáldozásból. Ezek a részek a hagyomány szerint a kezdeti időktől fogva változatlanok.A kép illusztráció | Fotó: Temesvári Római Katolikus Megyéspüspökség Facebook-oldala

Az igeliturgia „drámai csúcspontja” a passió, Jézus szenvedéstörténetének felolvasása vagy eléneklése. Az olvasmányok után az egyház egyetemes könyörgései, majd a kereszt előtti hódolat következik. A pap leveszi a nagyböjt 5. vasárnapján letakart keresztről a leplet, amelyen így láthatóvá válik Jézus megkínzott teste, és a hívek térdhajlítással, csókkal hódolnak a feszület előtt.

Mivel a nagypénteki szertartás nem szentmise – vagyis nem történik átváltoztatás –, a korábban átváltoztatott szentostyával áldoznak a hívek. A nap folyamán a legtöbb templomban keresztútjárást is tartanak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az egyház nagypénteken szigorú böjt megtartását kéri a hívektől. A 18 és 60 év közötti hívek háromszor étkezhetnek és egyszer lakhatnak jól, valamint 14 éves kortól a húsételek fogyasztásától is tartózkodni kell. A hívek ezzel az önmegtagadással fejezik ki szeretetüket Jézus iránt – tették hozzá.

Kapcsolódók

Kimaradt?