Mokanyicaboci született a Marosvásárhelyi Állatkertben (VIDEÓ)

Az őshonos szarvasmarha-fajta, a mokanyica Románia-szinten egyetlen állatkertben látható példánya egészséges borjúnak adott életet Marosvásárhelyen. A Marosvásárhelyi Állatkert egy tenyészcsorda létrehozását tervezi, így szeretne hozzájárulni az őshonos fajta megmentéséhez.

Kisborja született a Marosvásárhelyi Állatkert mokanyicájának, amiről videót is megosztott az állatkert. A mokány vagy mokanyica egy őshonos szarvasmarha-fajta, és állatkertben az országban csak Marosvásárhelyen látható az intézmény szerdai Facebook-bejegyzése szerint. 

„Mindannyiunk nagy örömére példányunk egészséges borjat hozott világra, amelyet a közönség megtekinthet. Speranța-nak (remény) neveztük, remélve, hogy hozzájárulhat ennek a hagyományos és őshonos fajtának a megmentéséhez” – áll az állatkert Facebook-oldalán. A bejegyzés szerint a Marosvásárhelyi Állatkert célja ennek a fajtának a megmentése és újra bevezetése, ezért aktívan részt vesz ebben a munkában, és egy tenyészcsorda létrehozását tervezi.

Leírást is adnak erről a szarvasmarha-fajtáról, eszerint a mokány vagy mokanyica elnevezés „eredetileg a Kárpátokra jellemző, kistestű, sárgásbarna színű hegyi szarvasmarhát jelölte. Az időjárás viszontagságaival szemben ellenálló, ridegtartásra alkalmas mokány típusú szarvasmarha évi 1500 liter kiváló minőségű tejet ad, ami a legmagasabb zsírtartalommal (akár 4,5%) rendelkezik a román tejtermelő tehenek között”.

A bejegyzés szerint a fajta eredete még mindig vitatott téma. „Néhány hazai szakértő úgy véli, hogy ez a brachicer típushoz tartozik, míg mások szerint ez a fajta ősi eredetű, és a hegyvidéki klímához alkalmazkodott. A fajta széles körben elterjedt az ország hegyvidéki területein. Sajnos, a Schwyz és Pinzgau fajtákkal történt keresztezések miatt a 19. század második felétől kezdve fokozatosan eltűnt. Ez a marhafajta, amely rendkívül ellenálló az időjárás kihívásaival és a zord körülményekkel szemben, primitívnek tekinthető, és univerzális termelési képességekkel rendelkezik (munka, tej, hús). Jól alkalmazkodtak a hegyvidéki terephez, és erdészeti munkákban is részt vettek” – áll a Marosvásárhelyi Állatkert Facebook-bejegyzésében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?