Miért kerül a hatékony rákkezelés 71 000 euróba Franciaországban és 196 000 euróba Romániában?

Egy széles körű, határokon átnyúló tényfeltáró vizsgálat, amelyben a romániai Snoop nonprofit portál riporterei is részt vettek, arra világít rá, hogy az innovatív gyógyszerekhez való egyenlőtlen hozzáférés milyen hatással van az emberek életére. Az EU kevésbé gazdag országainak polgárai különösen érintettek, és Románia is szerepel a szenvedők listáján.

A nyugat-európai kormányok és a gyógyszeripari vállalatok közötti átláthatatlan szerződések oda vezetnek, hogy a kisebb egészségügyi költségvetéssel rendelkező országok, mint Románia, akár kétszeres árat fizetnek az életmentő gyógyszerekért.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Például a súlyos tüdőbetegség, a cisztás fibrózis hatékony kezelésében létfontosságú Kaftrio – Kalydeco gyógyszerekkel történő éves kezelés költsége nagyon eltérő, írja a Snoop oknyomozó portál csütörtökön megjelent cikkét elemezve a HotNews.ro. Míg 71 000 euró Franciaországban, 196 000 euróba kerül Romániában, 87 000 euró Spanyolországban, 140 000 euró Csehországban, 175 000 euró Litvániában.

Az innovatív gyógyszerek éveket késhetnek

A kezelés akár öt évig is eltarthat. A Snoop Halálos árak című cikksorozata bemutatja, hogy a betegek kezeléshez való hozzáférését hogyan befolyásolja a lakóhelyük és a zárt ajtók mögötti tárgyalások. Nem csak az árak között vannak nagy különbségek. Országonként eltérő az is, hogy mennyi idő alatt jutnak el az innovatív gyógyszerek a betegekhez. Romániába érkezésük akár öt évig is elhúzódhat. Ennek okai az ország bürokráciájával, de a nyugati országok, például Németország és Dánia gyógyszerár-tárgyalási politikájával is összefüggnek. Az ár és a késedelem között összefüggés van.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Az ilyen országokban hivatalosan feltüntetett árakat – amelyek viszont Románia számára viszonyítási alapként szolgálnak – gyakran az érintett országok hatóságai és a gyógyszergyártók közötti bizalmas tárgyalások után csökkentik. Így az olyan országokban, mint Románia, az innovatív gyógyszerek ára néha „erkölcstelen”, ahogyan azt sok szakember mondja. A román állam pedig nem engedheti meg magának, hogy kifizesse őket. Még ha az EU elméletileg egységes piac is, az európai országok nagyon eltérő árakat fizetnek a csodaszerekért a cisztás fibrózisra. Ezek a molekulák azért értékesek, mert nagyban segítettek a tüdőt fokozatosan károsító és korai halálhoz vezető ritka betegségben szenvedőknek. Azonban úgy tűnik, hogy a Vertex, amely 2023-ban közel 10 milliárd dolláros árbevételre számíthat, magasabb árat számít fel a szegényebb nemzeteknek, mint néhány gazdagabb szomszédjuknak.

Miért ilyen drágák?

Arra is választ kerestek a riportban, miért kerülnek ilyen sokba az említett gyógyszerek. A Vertex vállalat, amely monopóliummal rendelkezik ezekre a gyógyszerekre, évente több mint 200 000 eurót is elkérhet betegenként a forradalmi kezeléséért, a Kaftrio – Kalydeco-ért. Románia pedig a dobozonkénti legtöbb tízezer euró körüli árral közelít ehhez a maximumhoz. Ezek az összegek több mint negyvenszeresei a becsült előállítási költségeknek, derül ki egy 2022-es tanulmányból. A Vertex azzal érvel, hogy az árakat nem az előállítási költségek határozzák meg, hanem a gyógyszerek kutatásába és fejlesztésébe fektetett összegek, a vállalt kockázatok és a közösség számára nyújtott érték. A nemzetközi újságírócsoport összehasonlító elemzése első alkalommal ad világos képet arról, hogy mekkora különbség van a kormányok által ezekért az életmentő gyógyszerekért fizetett összegek között.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?