Lopott autók: erre figyeljen, mert ön is megjárhatja!

Mint ismert, lefoglalták a határrendészek szombaton Dan Şlincu szociáldemokrata képviselő autóját a Sculeni határátkelőhelyen, amikor a politikus egy politikai rendezvényről tért vissza az országba Marius Budăi volt munkaügyi miniszterrel együtt. Ennek az esetnek a kapcsán került a figyelem középpontjába a kérdés, hogyan vásárolhatunk tudtunkon kívül lopott autót. A carVertical, a használtautók állapotát felmérő vállalat szakértője magyarázza el, hogyan történhet meg ez bárkivel.

Bár a legtöbb lopott autót alkatrészekre bontják, ritka esetekben a bűnözők a járművet úgy is eladhatják, ahogy van, hívja fel a figyelmet közleményben a carVertical autóipari szakértője, Matas Buzelis , aki szerint a járműlopások Európa-szerte gyakoriak, és a vásárlóknak elővigyázatosnak kell lenniük, amikor használt autót vesznek.

Többször tulajdonost váltott az autó

Mint ismert, hétvégén egy Audi A6-os gépkocsit foglaltak le a határrendészek, amiben Dan Şlincu szociáldemokrata képviselő és Marius Budăi volt munkaügyi miniszter utazott.

Illusztráció | Fotó: AgerpresAz autót a belga hatóságok 2016. január 5. óta lopás miatt körözik, a Botoşani megyei képviselőt pedig ezek után bűncselekmény elhallgatásával gyanúsítják. A PSD-s képviselő azt állította, hogy az Audi A6-ost 2015-ben vásárolta egy Galac megyei férfitól – ő lenne eszerint a második tulajdonosa ennek a járműnek Romániában. Șlincu nyolc éven át használta az autót minden probléma nélkül, egészen addig, amíg nemrég meg nem állították a határon, amikor Moldovából hazafelé tartott.

Mint a carVertical szakértője írja, a belga hatóságok 2016-ban lopottként jelentették be az autót, és azóta eltűntnek nyilvánították. A nyomozás még mindig tart, így egyelőre nem világos, hogyan került a jármű Romániába, illetve hogyan volt lehetséges, hogy ennyi éven keresztül egy lopott autót vezessen a politikus.

Az EU-ban évente közel 700 ezer autót lopnak el

Az Eurostat 2019-es felmérése szerint az Európai Unióban évente csaknem 700 ezer autót lopnak el. Belgium az egyik olyan ország, ahol az autólopások elterjedtek, 100 ezer lakosra 132 lopott jármű jut.Romániában az évek során csökkent az autólopások száma: a 2016-os 2028-ról 2021-re 1448-ra. Ezek azonban magas számok, ami arra utal, hogy még mindig nagy az esélye annak, hogy ellopnak egy autót.

Sokba kerül az adatcsere hiánya

Az ellopott autókat gyakran egy másik országba viszik, mivel a kormányok nem cserélnek járműadatokat. Matas Buzelis, a carVertical autóipari szakértője szerint a lopott autókat általában szétszerelik és alkatrésznek adják el. A szóban forgó történetben azonban nem ez a helyzet.

Illusztráció | Fotó: Agerpres„Az autótolvajok gyakran megpróbálják gyorsan eladni a járművet, mielőtt annak eltűnését bejelentik. A lopási adatok megosztása az egyes országok illetékes intézményei között hosszú időt vehet igénybe, így a vevőknek óvatosnak kell lenniük, amikor kezet ráznak az eladóval” – hívta fel a figyelmet Buzelis. Hozzátette, ha a hatóságok felfedezik, hogy az autó lopott, a vevő nemcsak az adott járművet, hanem az érte kifizetett pénzt is elveszítheti. „Ez a helyzet Dan Șlincu Audijával is, amelyet most a rendőrség lefoglalt”, mondta a szakértő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?