Ezért nem ajánlják a szakemberek a trambulinozást a gyerekeknek

Újabban szinte minden háznál fellelhető egy trambulin, amin a gyerekek sokáig el tudnak ugrándozni, és legalább a szabadban töltenek időt. Bár teljesen ártalmatlannak tűnik, mégis megvannak a veszélyei a népszerű játéknak, erről Kiss Balázs sürgősségi ápoló beszélt a Maszolnak.

Egyre divatosabb trambulint beszerezni otthonra, hogy a gyerekek ne csak különleges napokon ugrálhassanak kedvükre barátaikkal, hanem ezt minden nap megtehessék. Amíg a szülők boldogok, hogy örömet tudtak szerezni a kicsiknek és kicsalogatták őket a levegőre, addig a szakemberek azt tanácsolják, hogy nyolc éven aluliak ne használják a trambulint.

Fotó forrása: Pexels

Kiss Balázs sürgősségi ápoló a Maszol megkeresésére elmondta, a trambulinozás következtében szerzett sérüléseket két csoportba kategorizálják, az egyik a traumás, aminek jól látható jelei vannak. „Ez általában akkor szokott megtörténni és akkor veszélyes, amikor több gyerek ugrál ugyanabban az időben a trambulinon, megbomlik a ritmus, és akarva akaratlanul az egyik el fog esni, a többiek pedig ráugranak vagy ráesnek. Ez pedig kéz- és lábtöréshez is vezethet” – figyelmeztet. A másik része a sérüléseknek, ami szintén gyerekeket érint az a gyulladás, ugyanis gyermekkorban a csípőízületek még nincsenek rendesen kifejlődve. „Azzal, hogy a gyerek egy kifeszített anyagon szökell, a combnyak csontja minden egyes ugrásnál a medencéhez ütközik, legalább három-négyszeres erővel” – mutat rá Kiss Balázs. Hozzátette, ha rövid időn belül sok ütődés történik, akkor csípőízületi gyulladás alakulhat ki, ami nagy fájdalmakat okozhat.

A szakemberek nem ajánlják a trambulin otthon való használatát, főleg a gyulladások elkerülése végett. A sürgősségi ápoló szerint, nem lesz gond akkor, ha a gyermek felmegy a trambulinba és ugrik hármat-négyet, viszont ha órákon át szökdécsel, annak komoly következményei lehetnek. „A lényeg az, hogy időhöz kell kötni és nem szabad nagyon sokáig hagyni a trambulinban. Jó és ideális lenne, ha olyan korosztályú gyerekek használnák a trambulint, akiknek már elég erős a csípőízületük ahhoz, hogy kitudják védeni a combcsont medencéhez való ütődését” – jelentette ki. A trambulin használatához az ideális kor 8-9 vagy 10 év.

Kiss Balázs elmondta, az elmúlt években több eset volt, amikor kéztöréssel érkeztek gyerekek, mert a trambulinon egymásra estek. „Tudni kell, hogy általában a legkisebb és leggyengébb fog elesni, ezért nagyon nagy az esélye, hogy a nálánál izmosabb, idősebb barát, testvér, unokatestvér rá fog esni” – mondta. Azt javasolja, hogy ilyen esetekben ne engedjenek a szülők több gyereket egyszerre trambulinozni, hogy elkerüljék a baleseteket.

Mivel a gyermekek csontja eltér a felnőttkori csontszerkezettől, ezért akár más helyen, akár a trambulinban szerzett sérülések befolyással lehetnek a gyerek növekedésére. Kiss Balázs szerint, ha az ortopédia és a traumatológia szempontjából nagyon fontos növekedési porc sérül, ami biztosítja a csontnak a fejlődési ellátását akkor a gyereknek visszaeshet egy bizonyos időre a fejlődése. Másrészt az is gondot okozhat egy törésnél, hogy a gyerek több hétre gipszbe kerül, ami a szülőknek is sok fejtörést okozhat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?