Évente mintegy egymillió tonna műanyagokhoz használt adalékanyag kerül az óceánokba

A legújabb kutatások szerint évente mintegy egymillió tonna műanyagokhoz használt adalékanyag kerül az óceánokba – jelentette szerdán a DPA/PA Media. Az EA Earth Action svájci kutatószervezet jelentése azt elemezte, hogy a gyártási folyamat során a műanyaghoz hozzáadott vegyi anyagok milyen mértékű szennyezést okoznak. A szervezet a magánszektor és a politikai döntéshozók összehangolt nemzetközi együttműködésére szólít fel, hiszen ezek az adalékanyagok az emberi egészséget veszélyeztetik.

Az EA Earth Action kutatása szerint évente 116 kilotonna – ezer tonna – műanyag-adalékanyag a csomagolásokból kerül a tengerekbe. Az olyan hétköznapi tárgyak, mint a textil és a gumiabroncsok is évente mintegy 37, illetve 35 kilotonnával járulnak hozzá az adalékanyagok óceánokba szivárgásához. Az EA Earth Action szerint az adalékanyagok túlnyomó többsége nem tesztelt, nem szabályozott, és számos egészségügyi problémával, többek között elhízással, termékenységi zavarokkal és rákos megbetegedésekkel hozhatók összefüggésbe.

Az adalékanyagok nagyrésze a csomagolásokból származik | Fotó forrása: PexelsA szervezet a Globális műanyagipari szerződésről szóló tárgyalások harmadik ülése (INC-3) előtt a termékösszetétel nagyobb átláthatóságára és a globális hulladékgazdálkodás hatékonyságának növelésére szólított fel. Az EA Earth Action számos ajánlást fogalmazott meg a politikai döntéshozóknak, többek között olyan anyagok kiválasztását, amelyek könnyen újrafelhasználhatók vagy újrahasznosíthatók a hulladék csökkentése érdekében, valamint további kutatásokat arra vonatkozóan, hogy az adalékanyagok hogyan és mikor kerülnek a környezetbe és az emberi szervezetbe.

Julien Boucher, az EA Earth Action alapítója elmondta: „jelentésünk megállapításai hangsúlyozzák, hogy a műanyagszennyezés kihívásának kezeléséhez és az adalékanyagok szivárgása elleni hatékony küzdelemhez sürgősen átfogó megközelítést kell elfogadni”.

Maria Westerbos, a Plastic Soup Foundation alapítója elmondta: „soha nem szabad elfelejtenünk, hogy ezeket a vegyi anyagokat műanyaghoz adják, és így kerülnek a teljes ökoszisztémába, beleértve a testünket is. Most már tettekre szükség. Elengedhetetlen, hogy a magánszektor és a politikai döntéshozók összehangolt nemzetközi együttműködése foglalkozzon az adalékanyagok kiszivárgásának problémájával, hogy megvédjük az emberi egészséget a következő generáció számára”.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsSian Sutherland, az A Plastic Planet és a Plastic Health Council társalapítója rámutatott, hogy „a műanyag nem szerepel a periódusos rendszerben, mint a kobalt vagy a réz, vegyi anyagok keveréke, amelyek közül sok mérgezően hat az emberi egészségre”.

„Néhány évtized alatt bolygónk minden egyes centiméterét megfertőztük ilyen vegyi anyagokkal, amelyek egyre nagyobb mértékben szivárognak a környezetünkbe. A (jövő) generációkra leselkedő veszély nyilvánvaló, és sürgősen határozott politikára van szükség. Ahhoz azonban, hogy a politika változzon, tisztán kell látnunk a válság mértékét” – mondta Sutherland.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?