Életveszély: rengeteg megtévesztő „rákellenes” csodaszert népszerűsít a TikTok

A TikTok-hálózaton terjedő hamis információk és félretájékoztatások puszta mennyisége vált veszélyessé, különösen, ha az egészségről van szó. A Londoni Egyetem friss tanulmánya riasztó tényt tár fel: a TikTok-on a rák „csodaszereit” hirdető videók 81%-a hamis információkat tartalmaz – számol be a medicalxpress.com.

A tanulmány hangsúlyozza, hogy a platform hatalmas veszélyt jelent, különösen a fiatalok számára, mivel a TikTokot nemcsak szórakozásra, hanem egészségügyi információk forrásként is használják.

A tanulmány egyik szempontja a TikTok algoritmusának szerepe, amely nemcsak a félinformációk terjedésének kedvez, hanem arra is ösztönzi a felhasználókat, hogy fogadjanak el összeesküvés-elméleteket, vagy vásároljanak potenciálisan veszélyes termékeket. A TikTok-on a rák „csodaszereit” hirdető videók 81%-a hamis információkat tartalmaz | Fotó: PexelsA tartalomkészítők rendszeresen olyan orvosokat mutatnak be, akik erősítik az összeesküvéses világképet és különböző csodaszerek bemutatására támaszkodnak, melyeket szerintük a „rendszer” szándékosan eltitkol és megbélyegez. Ez a keretezés próbálja hitelessé tenni az alkotók állításait és az általuk népszerűsített gyógymódokat. Emellett a TikTokot megbízhatóbb platformként mutatja be, ahonnan a mainstream média által cenzúrázott egészségügyi információkhoz lehet hozzáférni.

Mivel a TikTokot a fiatal, úgynevezett Z generáció keresőmotorként használja, az egészségügyi információkhoz való hozzáférés alapvető eszközévé válik. Nemcsak a rákról szóló félretájékoztatás terjedt el, de a platform lehetővé teszi az alkotók számára, hogy olyan e-kereskedelmi boltokra és weboldalakra mutató linkeket adjanak hozzá, ahol a felhasználók káros termékeket vásárolhatnak.

Az elemzett videókban többek között oregánóolajat, sárgabarackmagot és kutyák féregtelenítésére használt termékeket reklámoztak rákgyógyításra. Ezek a termékek nemcsak hatástalanok, de jelentősen károsíthatják az egészséget. „Riasztó a TikTok-on található hatalmas mennyiségű téves rákgyógyításra mutató információ. Az a tény, hogy a videók 81 százaléka hamis információkat tartalmaz, meg kellene kongassa a vészharangot a hatóságoknál. A platform algoritmusa arra ösztönzi a tartalomkészítőket, hogy kihasználják a kiszolgáltatott embereket” – mondta Dr. Stephanie Alice Baker, a London Egyetem szociológia előadója a Medical Xpressben megjelent cikkben.

A tanulmányt egy TikTok-fiók létrehozásával, a „rák gyógymódja” kifejezésre való kereséssel végezték. A platform keresési algoritmusát úgy állították be, hogy további videókat ajánljon, majd 2024. április és május hónapokban összegyűjtötték és elemezték az ajánlások oldalán hetente megjelenő 50 legnézettebb videót.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?