Csökkent az óvszerhasználat, aggódik a WHO

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön közzétett jelentése szerint az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent az óvszerhasználat a szexuálisan aktív tizenévesek körében Európában, és „aggasztó” a védekezés nélkül szexuális együttlétek aránya – írja az AFP alapján a News.ro. A WHO európai regionális igazgatója a szexuális felvilágosítással kapcsolatos hibás hozzáállást okolja elsősorban, aminek még súlyosabb következményei lesznek.

„Ez a fiatalokat a szexuális úton terjedő fertőzések és a nem tervezett terhességek jelentős kockázatának teszi ki” – áll a WHO európai szervezetének közleményében. A Közép-Ázsiát is magában foglaló régió 42 országában élő több mint 242 000 15 éves fiatal adatai szerint a 2014-es 70 százalékról 2022-re 61 százalékra csökkent azoknak a fiúknak az aránya, akik arról számoltak be, hogy óvszert használtak a legutóbbi szexuális együttlétük alkalmával.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Ugyanebben az időszakban 63%-ról 57%-ra csökkent azoknak a tizenéves lányoknak az aránya, akik azt mondták, hogy óvszert használtak, amikor utoljára szexeltek. A tizenévesek közel egyharmada (30%) azt mondta, hogy nem használt sem óvszert, sem fogamzásgátló tablettát, a legutóbbi szexuális együttlétekor, és ez az arány alig változott 2018 óta.

Illusztráció | Fotó: Pexels

A fogamzásgátló tabletta használata is meglehetősen stabil maradt 2014 és 2022 között: a 15 évesek 26%-a számolt be arról, hogy ő vagy partnere használta a fogamzásgátló tablettát, amikor utoljára szexelt. A jelentésből az is kiderül, hogy a kevésbé tehetős családokból származó tizenévesek 33%-a állítja, hogy nem használt óvszert vagy fogamzásgátló tablettát, míg a tehetősebb családokból származó tizenéveseknek 25%-a mondta ezt.

„Az átfogó és az életkornak megfelelő szexuális felvilágosítás sok országban továbbra is elhanyagolt, és ahol elérhető, ott az elmúlt években egyre több támadás érte”, azzal az indokkal, hogy a szexuális életre ösztönöz – idézte a közlemény Hans Kluge-t, a WHO európai regionális igazgatóját. „Valójában a fiatalok megfelelő ismeretekkel való felvértezése a megfelelő időben optimális egészségügyi eredményekhez vezet a felelős viselkedés és döntés kérdésében” – tette hozzá.

Illusztráció | Fotó: Pexels

A WHO szerint a nemi betegségek és a nem kívánt terhességek növekedése mellett a nem megfelelő szexuális felvilágosítás megnövekedett egészségügyi költségekhez vezet, és megzavarja a fiatalok oktatási és szakmai előmenetelét. „Most ehetjük ezeknek a reakciós erőfeszítéseknek a keserű gyümölcsét, és a legrosszabb még hátravan, ha a kormányok, az egészségügyi hatóságok, az oktatási ágazat és más kulcsfontosságú érdekeltek nem ismerik fel a jelenlegi helyzet kiváltó okait, és nem tesznek lépéseket azok kezelésére” – figyelmeztet a WHO.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?