Bevizsgáltatni a kullancsot? – Utánanéztünk hol érhető el a teszt, ami kimutatja, ha fertőzött a rovar

Ne dobjuk ki a kullancsot, amit épp eltávolítottunk a bőrünkből, hanem őrizzük meg, mert laboratóriumi vizsgálattal kideríthető, hogy a kullancs, amit épp eltávolítottunk a bőrünkből, Lyme-kórt terjeszt-e vagy sem. A tesztet több magánlabor is elvégzi Romániában, de nem minden városban. Hargita és Kovászna megyében kevesebb a lehetőség, míg például Kolozsváron, Nagyváradon vagy Marosvásárhelyen több laboratórium vállal ilyent. Az ár 324 és 812 lej között mozog, az eredményre akár 10–12 napot is várni kell. Háziorvost, laborokat és a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjét kérdeztük a témában.

Mint arról múlt héten beszámoltunk, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Betegellátó Egységén a kullancscsípés miatt segítséget kérők száma az előző év azonos időszakához képest egy hónap alatt mintegy harminc százalékkal megugrott, számolt be a kórház sajtószolgálata, és óvatosságra is intenek. 

Kullancsteszt 324 és 812 lej között

A kullancsok súlyos betegségeket terjeszthetnek, például a Lyme-kórt és a kullancs encephalitist. Nem minden kullancs fertőz, viszont, hogy épp Lyme-kórt terjesztő vagy ilyen szempontból ártalmatlan egyed csípett-e meg, az laborvizsgálattal kideríthető, így időben megkezdhető a kezelés, ha fertőzés lehetősége állna fenn. A teszt neve románul: Borrelia ADN-PCR în căpușă. 

Ne dobjuk ki az eltávolított kullancsot, ha tehetjük, vizsgáltassuk be. | Fotó: Pexels

Az interneten keresgélve kiderül, itthon legalább öt labor végez ilyent, a nagyobb egészségügyi szolgáltatók közül a Regina Maria, a Synevo, a Synlab és a Bioclinica. Azonban a székelyföldieknek korlátozottabbak a lehetőségek, mivel például a Regina Maria és a Synlab az olyan nagyobb városokban, mint Kolozsvár, Marosvásárhely, Nagyvárad van jelen, és végez ilyen teszteket. Hargita és Kovászna megyében viszont nincs laboratóriumuk. Utóbbi megyékben a Synevo, a Bioclinica és a Poliana végzi kullancsok vizsgálatát. 

Az árak nagyon eltérők – 324 lejtől 812-ig –, ahogy az eredmény kiadásának időpontja is: van, ahol 5-7 nap, a legtöbb laborban 10-12 nap.  A laboratóriumok munkatársai érdeklődésünkre elmondták, steril mintavételi dobozba kell tenni a kullancsot, miután eltávolították a bőrből, és minél előbb beszállítani vizsgálatra. Az egyik labor honlapján kiemelik, nem fogadnak olyan mintát, amit alkoholba vagy formaldehidbe tettek. 

Antitest-vizsgálat: négy héttel a csípés után

„Jó lenne elvégezni a kullancsvizsgálatot, hiszen nem minden kullancs fertőző, és jó tudni előre, hogy adott esetben fertőzött vagy nem fertőzött kullancs csípett meg” – javasolta a Maszol megkeresésére dr. Fehér Kardos Gabriella háziorvos, aki úgy tudja, korábban az állatorvosi egyetem is vállalt bevizsgálást.  

A Lyme-kórt okozó baktériumra tudják tesztelni. | Fotó: Pexels

Amennyiben magát a kullancsot nem tudjuk bevizsgáltatni, az antiesteket lehet majd ellenőrizni. „A csípéstől számítva minimum négy hetet kell várni, és akkor lehet elvégezni, ha addig nincsenek tünetek. Amennyiben tüneteink vannak, semmiképp se várjunk, orvoshoz kell fordulni” – magyarázta a háziorvos.  

Hozzátette: kétféle antitest-teszt létezik, az ELISA és a Western blot. „A fertőző betegségek klinikáján mindkettőt végzik, oda szoktam küldeni a pácienseket beutalóval, a laborvizsgálatra előzetes időpontegyeztetés szükséges. Az analízisek kizárólag a Lyme-kór felfedezésére irányulnak” – sorolta a tudnivalókat dr. Fehér Kardos Gabriella.

Egyes fajták (pl. Lone Star) akár húsallergiát is kiválthatnak. Csípésük fájdalommentes, mivel a kullancsok nyála különböző érzéstelenítő, véralvadásgátló, és a gazdaszervezet helyi immunvédekező rendszerét elnyomó anyagokat tartalmaz. Ezért történhet meg, hogy gyakran órákba telik, amíg észrevesszük. Fontos a zöldövezetben tartózkodás utáni alapos testellenőrzés. Ezekre a tünetekre kell figyelni:

Ha a kullancsot 36 órán belül eltávolítjuk, általában nem szükséges antibiotikumos kezelés, de a csípés helyét legalább 30 napig figyelnünk kell. Ha terjedő, ovális alakú vörös folt (erythema migrans) jelenik meg, vagy láz, fejfájás, nyirokcsomó-duzzanat, fáradtság lép fel, azonnal orvoshoz kell fordulnunk, mivel ezek a Lyme-kór korai jelei lehetnek.

Ha a kullancs 36 óránál tovább volt a bőrben, vagy nem megfelelően távolították el, illetve olyan régióban történt a csípés, ahol gyakoribb a fertőzöttség (pl. Kolozs, Maros, Hargita, Brassó), akkor megelőző antibiotikum javasolt 72 órán belül.

A Lyme-kór esélye egy csípés után 1–5%, de ha a kullancs fertőzött volt, akár 20% is lehet. A tünetek szakaszosan jelentkeznek: kezdetben bőrelváltozások, később idegrendszeri panaszok, szívritmuszavarok, végül akár krónikus ízületi gyulladás, fáradtság, alvászavar is kialakulhat. (Forrás: Pontis Egészségügyi Szervezet)

Tar Gyöngyi: ingyenes tesztre nincs lehetőség

A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője kérdésünkre, hogy van-e lehetőség az állam által ingyenesen biztosított kullancsvizsgálatra is, vagy csak a magánlaborokban, elmondta, tudomása szerint kullancsot esetleg az állategészségügy vizsgálhat kutatási céllal.

„Emberi vizsgálatokra vannak kialakítva a laboratóriumaink, élelmiszert vizsgálunk még, de rovarokat nem. Még ha kapnának is ilyen kullancsteszteket, akkor sem lehetne a közegészségügyi igazgatóság által ingyenesen biztosítani, hiszen nincs benne a teszt az országos egészségügyi programokban, mi pedig csak azokat tudjuk fedezni” – mutatott rá Tar Gyöngyi.

Kullancsok elleni védekezés – a Pontis Egészségügyi Szervezet ajánlásai

Kullancs eltávolítása: használjunk gyógyszertári kullancseltávolító csipeszt, ha nincs kéznél, akkor ujjainkkal távolítsuk el, de használjunk egy papírszalvétát védekezésnek. Egyenesen, egyenletesen kell kihúzni, ne fordítsuk vagy tekerjük, ne szorítsuk vagy szúrjuk a kullancs testét! Ezután fertőtlenítsük a csípés helyét, és mossunk kezet. Figyeljük a bőrfelületet 30 napig. Ha gyulladás, folt alakul ki, azonnal forduljunk orvoshoz. A 36 órán belül eltávolított kullancs esetén kicsi a Lyme-kór fertőzés esélye.

Megelőzés:

  • Fizikai védelem: világos színű, hosszú ruházat, zárt cipő, sapka – a kullancsokat könnyebb észrevenni, nehezebben jutnak a bőrhöz.
  • Kémiai védelem: kullancsriasztók (icaridin, DEET, citriodiol) alkalmazása ruhára vagy bőrre. Az icaridin 6 hónapos kortól biztonságos, szagtalan, kevésbé irritáló.
  • Természetes alternatívák: ideiglenesen használható levendula- vagy citronellaolaj, bár ezek kevésbé hatékonyak.
  • Utólagos ellenőrzés: nézzük át saját, társunk és gyermekeink testét, különösen a hajlatokat, fül mögötti részeket, hajas fejbőrt.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?