Tévhitek a villámlásról, amik akár az életedbe is kerülhetnek: a hegyimentők tanácsai vihar esetére

A mobiltelefon használata nem veszélyes a viharban, sőt, hasznos vészhelyzetben, a túrabotok nem vonzzák a villámot, és nem jelent veszélyt megérinteni azt, akit megcsapott a villám – oszlatja el a tévhiteket a Maros Megyei Hegyi- és Barlangimentő-szolgálat. Facebook-bejegyzésükben listázzák tanácsaikat arra a helyzetre, ha vihar ér utol a hegyen.

Hegyi túrázáskor a gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, írják a Maros megyei hegyimentők, akik éppen ezért azt tanácsolják a hegyekbe készülőknek, hogy induljanak korán reggel, előre nézzék meg az időjárás-előrejelzést – ehhez használjanak radaros applikációkat, figyeljék az égboltot: a magas, tornyos gomolyfelhők jelezhetnek vihart.

Öt tanácsuk arra az esetre, ha meglep a vihar a hegyen:

  • Kerüld a hegygerinceket, csúcsokat, tavakat és magányos fákat
  • Ne bújj be barlangba vagy kiszögellés alá
  • Ne feküdj a földre – guggolj le úgy, hogy a sarkaid érintsék egymást
  • Használj szigetelő anyagot a talaj és a tested között
  • Maradj ebben a helyzetben legalább 30 percig az utolsó mennydörgés után is

Amikor villámlik, semmiképp ne tartózkodjunk a hegygerincen. | Fotó: Pixabay

Talán az egyik leggyakoribb viharral kapcsolatos félelem, hogy a mobiltelefon vonzza a villámlást, de, mint a hegyimentők rámutatnak, ez egy tévhit: „a mobiltelefon használata nem veszélyes sőt, hasznos lehet vészhelyzetben”, ahogy nem jelent veszélyt az sem, ha megérintjük azt, akit megcsapott a villám, sőt segíteni is kell, ha ezzel nem sodorjuk magunkat veszélybe. Egy harmadik tévhit, hogy a túrabotok vonzzák a villámot – a hegyimentők szerint ettől sem kell tartani, mert nem igaz.

„A természet nem kegyetlen, csak nem tűri a felelőtlenséget. Legyél tájékozott, figyelj a jelekre és cselekedj gyorsan, ha kell!” – tanácsolja a Maros megyei hegyimentők csapata.

A Maros megyei hegyimentők vezetőjének, Kovács Róbert Zoltánnak a nyári túrázásra, fürdőzésre vonatkozó tanácsait a Maszol is kérte tavaly. A hegyimentő akkor elmondta: ha vihar ér a hegyen, a csapat tagjai legalább 10–15 méteres távolságra legyenek egymástól, hogy elkerüljük a villámcsapás miatti tömeges sérülést. Fontos a guggoló testhelyzet: lábujjhegyen, kezünket a fülünkre téve vészeljük át a vihart, hogy csökkentsük a villám- és hanghatások okozta sérüléseket. Ne szaladgáljunk, ne álljunk, és ne feküdjünk a földre. Várjuk meg, míg elvonul a vihar, majd mielőbb ereszkedjünk le a hegyről, mert az erős lehűlés hipotermiát is okozhat. Száraz ruhát vegyünk, és halasszuk el a túra folytatását.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?