Visszatérhet a vadonba a világ egyetlen albínó orangutánja
Hamarosan visszatérhet a vadonba Alba, a világ egyetlen ismert albínó orangutánja, amelyet tavaly áprilisban szabadítottak ki az indonéz hatóságok falusiak kezei közül Borneó szigetének Indonéziához tartozó részén.
A Borneo Orangutan Survival Foundation (BOSF) szeptemberben még azt közölte, hogy a fehér bundájú, kékszemű, 6 év körüli nőstény nem térhet vissza a szabadba, mert albinizmusa miatt számos egészségi problémával, egyebek között látási és hallási gondokkal küzd, valamint a későbbiekben akár bőrrák is kialakulhat nála.
A természetvédelmi szervezet elnöke, Jamartin Sihite szerdán arról számolt be a dpa német hírügynökségnek, hogy felfedezése óta Alba oly mértékben egészségessé vált, hogy visszatérhet természetes élőhelyére, Borneó esőerdejébe. Mielőtt teljesen visszaadnák a szabadságát, a nyár elején Salat szigetére költöztetik, ahol más megmentett orangutánok is a vadonban való életet gyakorolják. Azért nem előbb, mert még fel kell építeni egy tábort, védelmi vonalként ki kell ásni egy vizesárkot és egyéb biztonsági berendezéseket kell kialakítani. Az albínó állat esetében különleges óvatossággal járnak el, Albát jelenlegi három játszópajtásával együtt költöztetik a védett területre, azon belül egy öthektáros saját menedékhelyre, ahol újra hozzászokhat az önálló életvitelhez.
Veszélyben van
Albának meg kell tanulnia megvédenie magát, mert számos veszély leselkedik rá: a fehér bundájú és kék szemű állatot prédára éhes ragadozók, féltékeny fajtársak és trófeagyűjtő emberek fenyegethetik.
Az állatmentő szervezet titokban tartja Alba szabadon engedésének végleges helyét, mert a világ több más vidékéhez hasonlóan Borneón is él a hiedelem, hogy az albínók különleges varázserővel ruházzák fel az embert, ezért tartani kell attól, hogy ha kitudódik tartózkodási helye, hajtóvadászat indulhat az elejtésére.
Az állatvédők szerint egyelőre nem igazolódtak azok az aggodalmak, hogy az albínó orangutánt fajtársai kiközösítik mássága miatt. A ketrecben, ahol ideje javarészét tölti három másik majom társaságában, ő a hangadó. Megmentése óta 10 kilót hízott, és mivel gyenge látásán kívül nincs más egészségi problémája, gondozói szerint visszaengedhető a vadonba.
Borneón emberemlékezet óta nem láttak fehér orangutánt. Alba származását rejtély övezi, a falusiak azt állítják, hogy a még fiatal állat "a semmiből", anyja nélkül bukkant fel. A nagyközönség nevezte el Albának, amely latinul fehéret jelent, a spanyol nyelvben viszont hajnalhasadásra is utal. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) tavaly súlyosan veszélyeztetett fajjá nyilvánította a borneói orangutánokat, mert mintegy kétharmadával csökkent a számuk negyven év alatt.
A szervezet adatai szerint jelenleg alig több mint százezer borneói orangután él a Föld harmadik legnagyobb szigetén, Borneón, a trópusi esőerdőkben, azonban gyors ütemben pusztulnak a legális és illegális fakivágások miatt. A vadászat is jelentősen csökkenti az orangutánpopulációt.