Merkel: alapvető képességgé kell tenni a programozást
A 21. századi ember boldogulása érdekében az írás, az olvasás és a számolás mellé a programozást is be kell emelni az alapvető képességek közé – mondta Angela Merkel német kancellár vasárnap este a világ legnagyobb információs technológiai szakkiállítását, a hannoveri CeBIT-et megnyitó beszédében.
A kancellár kiemelte, hogy új világtörténelmi korszak bontakozik ki, amelyet a CeBIT idei díszvendég országában, Japánban az "5.0-s társadalom" korának neveznek. Az embereket el kell vinni, be kell vezetni ebbe az új korszakba, de erre a politika egyedül nem képes, szüksége van a digitális technológiákat szolgáltató vállalatok segítségére, a többi között az oktatás új formáinak kialakításában, az "iskola digitalizációjában".
Hozzátette, hogy az államnak nagyon offenzív módon hozzá kell látnia a digitalizáció előmozdításához, meg kell mutatnia az embereknek, hogy milyen többletértéket jelent az új korszak. Így egyebek mellett fejlesztenie kell a digitális közigazgatást és gondoskodnia kell az új technológiák nemzetközileg elfogadott szabványainak kidolgozásáról.
Ezzel kapcsolatban Angela Merkel rámutatott, hogy az úgynevezett dolgok internete (Internet of Things, IoT) területét elemző ágazati előrejelzések szerint a következő három évben 50 milliárd úgynevezett buta dolog – vagyis nem okostelefon, okosóra vagy más hasonló eszköz, hanem például közlekedési lámpa és raktári polc – kapcsolódik az internetre.
Egyben hitet tett a protekcionista akadályok nélküli szabad kereskedelem mellett. "A dolgok hálózatosodásának korában társadalmainkat is össze akarjuk kapcsolni, és méltányos együttműködésre törekszünk, ennek eszköze pedig a szabad kereskedelem" – jelentette ki a német kancellár.