Tartalmakat blokkolhatnak az EU-ban a terrorizmus elleni harcban

Mintegy fél évnyi egyeztetés után az Európai Parlament Alapvető jogok, bel- és igazságügyi bizottsága (LIBE) nagy többséggel elfogadta a terrorizmus elleni harc irányelvének tervezetét – méghozzá azokkal a kitételekkel, melyek a szövegezés első változatában nem szerepeltek, és lehetőséget nyújtanának a tagországoknak a terrorista cselekményekre buzdító online tartalmak eltávolítására vagy a felhasználói hozzáférés korlátozására.

A tervezetben olvasható módosító javaslat szerint ha olyan tartalom kerül nyilvánosan elérhető online felületre, mely a terrorizmust "dicsőíti vagy igazolja", vagy a terrorista cselekmények áldozatainak ábrázolásával próbálja megfélemlíteni a lakosságot és az ilyen eseteknek próbál nyilvánosságot szerezni, azt a tagállamok eltávolíthatnák vagy ha az nem lehetséges, blokkolhatnák.

A javaslat kiemeli, hogy a tagállamok által az irányelv alapján implementált cenzúrázási folyamatoknak átláthatónak kell lenniük, olyan biztosítékokkal, melyek garantálják, hogy az eljáró hatóság csak a feltétlenül szükséges mértékben korlátozza az alapvető szabadságjogokat.

A döntést ismertető sajtótájékoztatón viszont további lehetséges módosításokat is belengetett Monika Hohlmeier német EP-képviselő: egyrészt az online keresések esetleges megfigyelését, másrészt a bitcoinos tranzakciók fokozott felügyeletét – utóbbi nem meglepő módon összecseng az Európai Bizottság most bejelentett kezdeményezésével – írja a hwsw.hu.

A legnagyobb online cégek már korábban bejelentették, hogy aktívan részt vesznek a terrorista propaganda felszámolásában. Eszerint 24 órán belül kivizsgálják a bejelentések "többségét", és az uniós illetve tagországi törvényekbe ütköző (idegengyűlölő, rasszista, zsidó- és iszlámgyűlölő, szélsőséges csoportokba beszervező) tartalmakat törölni fogják.

Kapcsolódók

Kimaradt?