A pszichológusok szerint kilenc oka lehet a hazudozásnak

Paul Ekman pszichológus szerint a hazugságot kilenc különböző dolog is motiválhatja. A pszichológus véleményét a Psychiatry Online portálon közzétett kutatás is osztja, miszerint egy ember akár 10-szer is hazudhat naponta. A Massachusetts Egyetem tanulmánya úgy véli, az emberek 60 százaléka legalább egyszer hazudik egy tízperces beszélgetés alatt. A kutatók tehát egyöntetűen megegyeznek abban, hogy az emberek őszinteségre való hajlama gyakran meginog társas kapcsolataikban.

A femina.hu portál összegyűjtötte azokat a motivációkat, amelyek Paul Ekman pszichológus szerint hazugságra késztethetik az embereket.

  1. A büntetés elkerülése az egyik leggyakoribb motiváció a hazugságra. Ide sorolható a gyorshajtás vagy lejárt buszbérlet miatti szabadkozás is. Mindez azért, mert bizonyos helyzetekben következményekre számíthat az, aki elmondja az igazat.
  2. A hatalom gyakorlása mások felett szintén jó ok a hazudozásra: hatalmas erőt birtokol az, aki ismeri az igazságot, és ha felfedi azt, alapjaiban változtathatja meg az adott szituációt. Aki a tények tudatában van, az hatalmat gyakorol mások felett, és olykor nehéz feladni ezt a meghatározó szerepet.
  3. Egy másik személy megóvása is sarkallhat füllentésre személyeket, hiszen az ember nemcsak saját érdekében, de másokért is kész elhallgatni az igazságot. Az ilyesfajta ferdítések hátterében általában a szeretet bújik meg, ami valamelyest fel is menti a füllentőt tette alól.
  4. Előfordul az is, hogy az ember saját előbbre jutásáért hazudik. Ilyen helyzetek például fordulhatnak elő, de sajnos sokan ferdítenek a siker érdekében randevúkon is. A pszichológus szerint egyébként ez a hazugság második leggyakoribb motivációja.
  5. Mások elismerésének kivívása. Különösen gyerek- vagy tinikorban jellemző, de sokan, felnőttek is képesek igaz énjüket és véleményüket elrejteni, és valótlanságokat állítani magukról azért, hogy ezzel szimpatikusabbá tegyék magukat, vagy elnyerjék mások elismerését.
  6. A privát szféra megóvása. Előfordul, hogy az ember egy-egy füllentéssel vagy bölcs hallgatással épít maga köré védőfalat. Mivel a magánéletre mindenkinek szüksége van, ez gyakran motiválja az embereket az igazság elhallgatására.
  7. Egy kellemetlen szituáció kivédése. Az igazmondás nem mindig kifizetődő, és aki kellően óvatos, a hallgatással ki tudja védeni a kellemetlennek ígérkező helyzeteket. 
  8. A szégyen elkerülése. Az ember sokszor azért kényszerül hazudni, mert tudja, hogy ha kiderülne az igazság, számára nagyon kellemetlen, akár szégyenteljes helyzet bontakozhatna ki. Emberi dolog, hogy az ilyen helyzeteket valaki nem szeretné átélni, tehát igyekszik eltussolni, vagy nem vállalni az igazságot.
  9. A veszély elkerülése. Az ember olykor nemcsak lelki, hanem testi értelemben sem fedheti fel saját gyengeségét. Az ilyen, testi épség érdekében szórt hazugságok általában ösztönös védekező reakcióként fogalmazódnak meg.

(Nyitókép forrása: pexels.com)

Kapcsolódók

Kimaradt?