Mikrofon segíthet diagnosztizálni a térdízület gyulladását

Mikrofon segíthet diagnosztizálni a térdízület gyulladását egy új angol kutatás szerint. A hidak rejtett hibáinak feltárására használt technológia a beteg térdízület diagnosztizálására is bevethető – számolt be róla a BBC hírportálja.

Az oszteoartritisz degeneratív ízületi betegség, az ízületi gyulladás leggyakoribb formája, ahol a porc a túlzott kopástól lebomlik, így a csontok egymáshoz dörzsölődnek mozgás közben, ami fájdalmat, merevséget és a térd megdagadását okozza. A szervezet a kisebb ízületi károsodást maga is képes kijavítani, de az oszteoartritisszel nem boldogul. A Lancasteri Egyetem, a Közép-Lancashire-i Egyetem és a Manchesteri Egyetem tudósai az új kutatás 89, oszteoartritiszben szenvedő felnőtt résztvevőjének térdére kis mikrofont erősítettek, hogy rögzítsék a magas frekvenciájú zajokat.

Az emberi füllel nem hallható hangokat számítógéppel elemezték, hogy feltérképezzék a térd állapotát – olvasható a PLoS One tudományos lap friss számában ismertetett tanulmányban. Azt kérték a résztvevőktől, hogy ülő helyzetből álljanak fel, majd ezt ismételjék meg még négyszer, miközben a mikrofon rögzítette az ízület hangjait. Feltételezték, hogy a térd úgy viselkedik, mint a mérnöki szerkezetek: a sima és jól síkosított felületek hangtalanul mozdulnak el egymáson, a durva, kevéssé síkos felületek pedig hangot generálnak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a mikrofonok „meghallották" az egészséges és a beteg térd hangzása közötti különbséget.

„Jelenleg általában röntgennel állapítjuk meg, milyen fokú az oszteoartritisz, a helyzet pedig néhány havonta változhat. Az új módszer finomabb, érzékenyebben, röntgen nélkül mutatja meg, milyen fokú a károsodás" – mondta John Goodacre, a Lancasteri Egyetem professzora, a kutatás vezetője.

Megállapították, hogy minél több kiugrást jegyeztek fel a mikrofonok a hanghullámok rögzítésekor, vagyis minél „hangosabb" volt a térd, annál súlyosabb volt az oszteoartritisz. Noha emberi füllel ezek a hangok nem hallhatók, lehetséges, hogy minden egyes térdnek megvan a saját „hangszíne". Amikor a térd hallható hangot ad, például „kattog", az is utalhat oszteoartritiszre.

Goodacre szerint az új eljárás további kutatásokkal a sportsérülések elkerülését is szolgálhatja. Más testrészek – például a csípő vagy a kész – oszteoartritiszét egyelőre nem vizsgálták.

Kapcsolódók

Kimaradt?