Mozgásba lendült az Antarktiszról tavaly leszakadt gigászi jéghegy

Tizenhárom hónapnyi veszteglés után a Larsen-C selfjégről leszakadt hatalmas jéghegy déli vége jelentősen elmozdult, a parttal eddig párhuzamos tömb most nagyjából derékszögnyit fordult el - írta a BBC.

Szakértők szerint a déli félteke közelgő nyara is segítheti az előrelátható északi irányú sodródást.

"Több mint egy évnyi ide-oda sodródás után az A68 nevű jéghegy, amely tavaly július 17-én tört le a tengerbe nyúló selfjégről, végül kiszabadult a szorításból, amit a keleti oldalon a tengeri jég, a északon a sekély víz jelentett. A szeptember eleji erős keleti főnszél a hegy déli végét a Weddell-tengernek fordította. Most már sokkal könnyebben távolodhat az áramlatokkal az északi, melegebb vizek felé" - magyarázta Adrian Luckman, a brit Swansea-i Egyetem kutatója.

Az A68 forgó mozgása jellemző a nagy kiterjedésű, táblás jéghegyekre. Ahol a hegy a tengerfenéknek ütközik, hatalmas barázdákat vág az üledékbe, ezt kutatócsoport fogja vizsgálni az év végén.

A több mint egy évig tartó part menti mozgás levágott néhány kiszögellést a jéghegyről, amely még így is a legnagyobbak közé tartozik: hossza nagyjából 150, szélessége 55 kilométer.

Az egyik jégdarab, amelyik levált róla, külön nevet is kapott az amerikai Országos Jégközponttól: A68b-nek hívják. A központ nyilvántartása szerint az A68 minden idők hatodik legnagyobb jéghegye.

Kapcsolódók

Kimaradt?