Képességvizsga: ismét Kolozs megye az élen; Bihar megyében gyengébben teljesítettek a magyar gyermekek

Idén is Kolozs megyében teljesítettek a legjobban a diákok a képességvizsgán. Egyébként országosan a diákok 74,4 százaléka érte el az 5-ös átlagot, szemben a tavalyi 76,2 százalékkal. Ahogy írtuk, Székelyföldön a román vizsga fejtörést okozott a nyolcadikosoknak, magyarból azonban egész jól teljesítettek. Mutatjuk, hogy milyen eredmények születtek Bihar, Kolozs, Szatmár, Máramaros és Szilágy megyében.

Gyengébben teljesítettek idén a Bihar megyeiek

Jelentősen gyengébb volt idén az átmenési arány a képességvizsgán résztvevő Bihar megyei magyar diákokok körében, a tanfelügyelőség tájékoztatása alapján ugyanis csak a 60,59 százalékuk ért el ötös feletti átlagot. Tavaly, mint ismeretes, 75,7 százalék volt ez az arány.

Fotó: Agerpres

A kimutatás alapján 784 magyar tagozatos diáknak tudtak átlagot számolni a képességvizsgát követően, közülük 309-en nem érték el az ötöst. Ez 39,41 százalékot jelent. Ötös vagy ötös feletti átlagot 475-en kaptak. Tantárgyra lebontva közel megegyező arányban buktak meg román nyelv és irodalomból, valamint matematikából. A 793 kiértékelt román dolgozatból 426-ra adtak ötösnél gyengébb osztályzatot, míg matematikából 786 vizsgázó közül 412 bukott meg. Még magyarból is voltak, akik nem érték el az átmenő osztályzatot: 785-ből 129-en „hasaltak el” ebből a tantárgyból.

Máramaros megyében továbbra is a matematika jelentette a legnagyobb kihívást

Idén is jól teljesítettek a Máramaros megyei diákok, mondta el megkeresésünkre Hitter Annamária főtanfelügyelő-helyettes. A legnagyobb kihívást továbbra is a matematika jelentette, amiből a vizsgázok 65,75 százaléka írt ötös feletti jegyet. Kimagasló jegyeket értek el magyar nyelv és irodalomból, a tanulók 95,89 százaléka vette sikeresen az akadályt. Országos viszonylatban, más magyar anyanyelvű vizsgázókhoz képest, a máramarosi magyar diákok magasabb eredményeket értek el román nyelv és irodalomból, hiszen 87,64 százalékuk szerzett ötös feletti jegyet.

Figyelemre méltó, hogy a máramarosszigeti Leőwey Klára Elméleti Líceumban, a szinérváraljai Alexiu Berinde Mezőgazdasági Líceumban, a nagybányai Németh László Elméleti Líceumban és a Nicolae Iorga Általános Iskolában az összes magyar diák ötös feletti átlagot ért el. A diákok javarészt magyar iskolában fogják folytatni a tanulmányaikat.

Máramaros megyében, a legmagasabb átlagot elérő magyar diák a nagybányai Németh László Elméleti Líceum tanulója volt 9,68-as átlaggal.

Kolozs megye az élen

Kolozs megyében a tanfalügyelőség által közzétett statisztikák szerint 85,91 százalékos volt az átmenési arány, 6 diák mindhárom vizsgán 10-est írt. A részvételi arány 96,89 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy 5112 diák vett részt a képességvizsgán

Fotó: Unsplash

Román nyelv és irodalomból 87,90 százalékuk ért el ötös, vagy annál nagyobb jegyet, 28 vizsgázó 10-est kapott. Matematikából 81,12 százalékuk teljesített ötös felett, 70 diák tökéletesen oldotta meg a tételt.

Anyanyelvből összesen 620 gyermek vizsgázott, közülük 597-en értek el ötöst vagy annál nagyobb jegyet, vagyis 96,29 százalékos az átmenési arány. Tizenhárman a maximális pontszámot kapták.

Szilágy megyében a magyar gyermekek közel 78 százaléka írt átmenőt

A szilágysági magyar diákoknak a 77,97 százaléka írta meg az átmenő jegyet az országos képességvizsgán.

A magyar tagozatos diákok közül a legnagyobb átlagot, 9.45-öt a Zilahi Simion Barnutiu Általános Iskola tanulója érte el, őt követi 9.38-al a Szilágypaniti 1-es Számú Általános Iskola végzőse, bizonyítván, hogy a szilágysági vidéki iskolákban is kiváló oktatás zajlik, néhány diák felveszi a versenyt a városi iskolák tanulóival. A Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola egyik diákja 9.26-os átlagot ért el, ugyanannyit, mint a Zilahi Református Wesselényi Kollégium tanulója.

Összesen a jelenlévő 1744 vizsgázó (magyar és román tagozat) közül 1217-en (69,78 százalék) érték el az 5-ös vagy az annál nagyobb átlagot, míg a tavalyi vizsgázók 71,94 százaléka írta meg az átmenő jegyet. Idén nem volt 10-es média, ellentétben a tavalyi évvel, amikor hét gyermek kapott maximális jegyet. 

A román nyelv és irodalom vizsgán a jelenlévő 1766 vizsgázóból 1273-an (72,08%) írtak ötös vagy annál nagyobb jegyet, tavaly ez az arány 72,08 százalék volt.

A matematika vizsgán a jelenlévő 1751 diák közül 1098-an (62,71 százalék) kaptak legalább ötös osztályzatot, 2023-ban ez az arány 71,05 százalék volt.

Anyanyelvből és irodalomból (magyar, német) a 383 jelenlévő vizsgázó közül 345-en (90,08 százalék) érték el az ötöst vagy az annál magasabb pontszámot, tavaly a diákok 94,23 százaléka írta meg az átmenő jegyet. 

Egy diáknak jött össze a színtizes vizsga Szatmár megyében

Közzétette a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség a nyolcadik osztályosok képességvizsgájának eredményeit. Mint az adatokból kiderül, a vizsgára 2740 diák iratkozott be, de csak 2446-nak volt bátorsága szembenézni a vizsgatételekkel.

A statisztikák azt mutatják, hogy a román nyelv és irodalom vizsga nem volt könnyű a Szatmár megyei diákoknak: a sikerességi arány ennél a vizsgánál 70 százalékos volt, négy diák írt 10-es dolgozatot.

Fotó: Pexels

S bár sokan a románra panaszkodtak, a matek vizsga még több fejtörést okozott a diákoknak: csak 61 százaléknak, azaz 1497 diáknak jött össze az 5-ös, vagy annál jobb osztályzat – de 14-en 10-est írtak.

Az anyanyelv vizsgán jól szerepeltek a diákok, 668-an, azaz a vizsgázók 87,3 száaléka ment át, és 6-an írtak tízes dolgozatot.

A közlemény szerint a vizsgálók 70 százalékának, azaz 1711 diáknak jött össze a legalább 5-ös, vagy annál nagyobb vizsgaátlag – tehát a nebulók 30 százaléka elhasalt a vizsgán. 10-es átlag csak egyetlen diáknak jött össze, Ciorba Sara, a szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola diákja büszkélkedhet az egyedülálló eredménnyel. A toplista következő szereplői is román osztályban tanultak: a Mircea Eliade Általános Iskola két diákja szerzett 9,92-es átlagot, majd a Mihai Eminescu Nemzeti Kollégiumban tanuló két diák következik a 9,90-es átlaggal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?