Vissza a feladónak – ellenőrzés alá vonnák a használtáru-importot

Legutóbb tizenhét tonnányi elektromoshulladék- és bútortárgy-szállítmányt fordítottak vissza a Bihar megyei borsi határátkelőnél. A területi környezetvédelmi őrség ellenőrzése alapján többnyire használt áruk voltak. Hamarosan szigorítják ezek importját, miután többen így álcázzák a szemétkereskedelmet. A környezetvédelmi minisztérium első körben a textíliák és a gumiabroncsok behozatalát korlátozza majd, de az ellenőrzést mindennemű használt árura kiterjesztenék, mondta el a Maszolnak Tánczos Barna tárcavezető.

Több mint tizenhét tonnányi elektromoshulladékot és bútortárgyakat szállító két teherautót fordítottak vissza a Bors 2 autópálya-határátkelőnél a héten. A területi határrendészet munkatársai értesítették a Bihar megyei Környezetvédelmi Őrséget, amely megállapította, hogy a szállítmány nem rendelkezett a határátlépéshez szükséges okmányokkal. Két román állampolgár vezette a feltartóztatott teherautókat, amelyek Németországból hozták a rakományt.

Elképzelhetetlen mennyiségű szemetet próbálnak behozni Romániába | Illusztráció: Környezetvédelmi Őrség

A héten történt eset viszont csupán „egy csepp a tengerben”, hiszen mint ahogyan a hattárrendőrség területi vezetőjének frissen bemutatott beszámolójából kiderült: 2022-ben összesen mintegy kétezer tonnányi nyugatról érkező hulladékszállítmányt fordítottak vissza a vámnál. A legtöbbet – mintegy 1700 tonnát – Bihar megyén keresztül próbálták behozni Romániába. Egyébként Arad megyében csak a Nagylak 2-nél, Bihar megyében pedig Bors 2-nél lehet hulladékot és használt árút közúton behozni, míg vonattal a kürtösi (Curtici), illetve a biharpüspöki határátkelőkön érkezhet a környezetre veszélyt jelentő importcikk. A nagyváradi központú regionális hattárrendészet tavaly – a környezetvédelmi őrséggel közreműködve – 145 esetben fordított vissza szabálytalanul érkező szállítmányt a határon.

A használt áruból is szemét lesz

Sever Șerbănescu, a Bihar megyei Környezetvédelmi Őrség vezetője a Maszolnak elmondta, átlagosan heti három alkalommal fordítanak vissza Bors 2-nél szemetet szállító teherautót.

A törvényesen érkező szállítmányok be vannak jegyezve a környezetvédelmi alap országos informatikai rendszerébe (ROAFM). „Legalább egy nappal előtte tudjuk, hogy érkezni fognak” – magyarázta. Kiemelte ugyanakkor, hogy Románia számára nemcsak a külföldről importált hulladék, hanem a használt áru is problémát jelent, hiszen azok rövid idő alatt ugyancsak szemétté válnak.

A héten visszafordított teherautókon is elsősorban használt árucikkek voltak, ugyanakkor az iratok sem voltak rendben. Az átvizsgáláskor először az online rendszerükben keresik ki a szállítmányt, de a fogyasztóvédelmet is értesítik, hogy ellenőrizze a rakományt. Érdeklődésünkre Șerbănescu elmondta, hogy leggyakrabban Olaszországból, Angliából, Hollandiából és Németországból érkező hulladék-szállítmányokat fordítanak vissza a határon. Közismert, hogy a szemétszállítmányokat gyakorta használt árunak álcázzák. Șerbănescu viszont rámutatott, hogy folyamatban van a törvény módosítása a használt áru importjára vonatkozóan

Bezárnák a kiskapukat

A törvénymódosításról Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük. A tárcavezető emlékeztett arra, hogy a hulladékimportra vonatkozó informatikai rendszert tavaly július elsején vezették be, és ugyanakkor tették kötelezővé, hogy a szállítmányokat előre be kell jelenteni és csakis engedélyezett, tényleges újrahasznosítási kapacitással bíró cégek importálhatnak szemetet. „Azóta több tonnányi hulladékot fordítottak vissza a vámnál” – jelentette ki Tánczos Barna a Maszolnak.

Az elmúlt hónapok tapasztalatai viszont azt mutatják, hogy azóta találtak kiskapukat az illegális szemétimportőrök, és több esetben használt árunak álcázzák a rakományt. „Németországból vagy Ausztriából még hulladékként indul, de a határnál már használt áruként próbálják behozni” – mutatott rá. Hogy a hulladékimport mintájára ezt is korlátozni tudják, az behozott használt cikkekre átminősítési kötelezettséget vetnek ki. Az árut behozó vállalatnak ehhez a folyamathoz engedélyezett kapacitása kell legyen, vagy szerződésben kell állnia egy arra akkreditált szolgáltatóval. Egyelőre ezt a textíliák és a gumiabroncsok esetében írják majd elő, de a szabályozást mindennemű használtárúra szeretnék kiterjeszteni.

„Sok esetben a behozott használtruha mindössze tíz százaléka kerül csak piacra. A többit valahol lerakják vagy elégetik. Vannak viszont Romániában olyan cégek, amelyek modern technológiával rendelkeznek, és a behozott áru 90 százalékát piacra tudják dobni” – magyarázta Tánczos. Kiemelte, a használtáru-kereskedelem továbbra is megéri a vállalkozásoknak, hiszen a behozott áru nagyon olcsó. Külföldön legtöbbször szemétként próbálnak megszabadulni tőle, ezért sok esetben az importőrnek csak a szállítási költséget kell megfizetnie. Romániában azonban továbbra is jó piaca van a használt cikkeknek, ami Tánczos szerint önmagában nem lenne probléma, hiszen az áru élettartamának meghosszabbítása környezetvédelmi szempontból hasznos. Ez viszont ellenőrzést igényel.

A környezetvédelmi miniszter tájékoztatása alapján a használt textíliák és gumiabroncsok importjára vonatkozó törvénymódosítás pár hét múlva gyakorlatba léphet, a többi használt áru behozatalára vonatkozó korlátozásokon pedig még dolgoznak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?