Verespatak-ügy: az államfőt és a miniszterelnököt is értesítette a kanadai vállalat, hogy támadni fog

A Gabriel Resources hivatalos értesítést küldött Klaus Iohannis elnöknek és Marcel Ciolacu miniszterelnöknek, amelyben bejelentette, hogy megtámadja a hatóságok arra vonatkozó döntését, hogy nem hosszabbítják meg Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) verespataki arany-ezüstérc kitermelési koncessziós engedélyének érvényességét. 

A kanadai vállalat bejelentette, hogy ha 90 napon belül nem kap kedvező választ a román hatóságoktól, akkor választottbírósági eljárást indít az aranylelőhelyre vonatkozó engedély meghosszabbítása ügyében, idézi a G4Media a money.tmx.com-on közzétett vállalati közleményt.

Amint arról beszámoltunk, az Altalajkincseket Felügyelő Országos Ügynökség (ANRM) júniusban jelentette be, hogy nem hossabbítja meg az engedélyt. Az erre vonatkozó kérelmét ez év március 6-án nyújtotta be a kanadai vállalat.Fotó: WikipédiaÁprilis végén a Mining Watch Románia hálózat környezetvédelmi aktivistái a kolozsvári fellebbviteli bíróságtól kérték az (RMGC) bányászati engedélyének felfüggesztését, hogy végleg leállítsanak minden lehetséges kitermelést Verespatakon. Figyelmeztettek, hogy a kitermelési engedély áprilisban lejárt, de a vállalat kérvényezte a meghosszabbítását. „A washingtoni törvényszék döntése után fel kellett volna lélegeznünk, hogy Verespatak megmenekült. Csakhogy az RMGC ragaszkodik a bányászati engedély meghosszabbításának kérelmezéséhez. Tehát ha ezt az engedélyt nem függesztik fel a bírák, akkor fennáll a veszélye annak, hogy az ANRM 2024 júniusában ismét meghosszabbítja azt. Az engedély meghosszabbítása helyrehozhatatlanul károsíthatja a terület értékes római, középkori és újkori régészeti maradványait, és a bányászati engedély és az UNESCO-előírások közötti ellentmondás miatt blokkolhat minden rehabilitációs kezdeményezést" – szögezte le Mining Watch akkori közleménye.

Júliusban újabb fejlemény történt az ügyben, a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) felfüggesztette  a Románia számára kedvező ítélet végrehajtását. 

A Gabriel Resources július 8-án jelentette be, hogy benyújtotta a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) 2024. március 8-i döntésének megsemmisítésére irányuló kérelmet, beleértve a Romániának megítélt költségek végrehajtásának felfüggesztését. A megsemmisítés iránti kérelmet követően a bírói döntés végrehajtásának ideiglenes felfüggesztése kérelemre automatikusan megtörténik, amíg az ad hoc bizottság meg nem alakul. A cég arra hivatkozott, hogy az ítéletet kimondó választottbíróság három tagja közül kettő nem volt független és elfogulatlan. Beadványukban a kanadaiak nem csupán az idén márciusban kihirdetett ítélet megsemmisítését kérik, hanem a Románia 10 millió dolláros perköltségének kifizetése végrehajtásának a felfüggesztését.

Mint ismeretes a kanadai vállalat 3,3-6,6 milliárd dollár kártérítést követelt a román államtól amiatt, hogy bár megvásárolta a licencet a verespataki arany és ezüst kitermelésére, a szükséges engedélyeket nem kapta meg, ezért nem tudta megvalósítani a beruházást.

A Gabriel Resources azt állítja, hogy 760 millió dollárt fektetett be a meg nem valósult bányászati projektbe. A Románia számára kedvező ítélet kihirdetése előtt a bukaresti kormány arra számított, hogy a felperes nyerni fog.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?