FRISSÍTVE – Lehet készülni: ekkor lesznek az elnök- és a parlamenti választások
Eldöntötte csütörtökön a kormánykoalíció, hogy mikor szervezik meg a választásokat: november 24-re és december 8-ra írják ki elnökválasztás első és második fordulóját, december 1-jén lesznek a parlamenti választások.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is közleményben jelentette be csütörtök délelőtt, hogy milyen dátumra időzítették az állmelnök- és a parlamenti választásokat. Ezek szerint, az elnökválasztás első fordulója november 24-én lesz, ezt követi a december 1-én a parlamenti választás, majd december 8-án az elnökválasztás második fordulója.
„A kormánykoalíció lezárta az elnök- és parlamenti választások választási naptáráról szóló megbeszéléseket. Így a koalíció képviselői – a többi politikai párt által kifejtett véleményeket is figyelembe véve – konszenzusra jutottak az elnökválasztás megszervezéséről az alábbiak szerint:
az államelnök-választás első fordulója november 24-én, a második forduló december 8-án lesz. Ugyancsak közös nevezőre jutottak a parlamenti választások december 1-jei megszervezését illetően” – fogalmaznak a közleményben.
Amint megírtuk, miután a nyilvánosság előtt vitatkoztak a választások különböző időpontokban történő megszervezéséről, a PSD és a PNL vezetői csütörtökön találkoztak, hogy megállapodjanak a választási naptárról. A liberálisok részéről Nicolae Ciucă, Lucian Bode és Cătălin Predoiu, a szociáldemokraták részéről Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu, Paul Stănescu, Mihai Tudose és Marian Neacșu vettek részt az egyeztetésen.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke hétfőn és kedden egyeztetett a politikai pártokkal az elnök- és parlamenti választások időpontjáról.
Hétfőn az USR, az AUR, az RMDSZ, az SOS Románia, a képviselőházi Nemzeti Kisebbségek Képviselőcsoportja és a PUSL képviselői felváltva vettek részt a miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseken. Kedden a REPER és a Jobboldal Ereje képviselőivel folytatódott a párbeszéd.
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője a választások bejelentett időpontjairól szólva a Maszolnak elmondta: a lényeg az, hogy a két választás nem esik egybe, még akkor is, hogy ha a kampányok részlegesen fedik egymást.
A Kolozs megyei politikus szerint a kampányok egymásra tevődésének ellenére is célba lehet juttatni az üzeneteket, bár ebben a tekintetben az lett volna a legjobb, ha külön lett volna a kampány is, az RMDSZ azért javasolta az elnökválasztás októberi megtartását, és annak idején éppen ezért terjesztették elő azt a törvénytervezetet, amely megengedte volna, hogy az elnöki mandátum lejárta előtt 90 nappal már meg lehessen szervezni az államfőválasztást. Csoma Botond kiemelte, erre volt is egy egyezség, de a liberálisok felrúgták a megállapodást „különböző meggondolások miatt”.
A hétfői egyeztetésen, amit Marcel Ciolacu miniszterelnök hívott össze a pártok képviselőivel, az RMDSZ az októberi választást javasolta abból a meggondolásból, hogy legyen összhangban azzal a törvénnyel, amit annak idején beterjesztettek.
Kérdésünkre, hogy a román nemzeti ünnepre, december 1-jére esedékes parlamenti választásokra miképpen lehet majd mozgósítani a választókat, Csoma Botond elmondta, ilyen helyzetre még nem volt példa, ezért most nem lehet megbecsülni azt, hogy az ünneplő románság milyen mértékben járul majd az urnák elé, ám mivel december 1. vasárnapra esik, és az előtte lévő, szintén ünnepnap november 30. pedig szombat, nem lesz hosszú hétvége, ezért kevesebben fognak elutazni. Egyébként a parlamenti választáson a román állampolgárok az ország bármely részén, akárhol szavazhatnak – tette hozzá az RMDSZ szóvivője.
Csoma Botond ugyanakkor tudatta, meglátásuk szerint a december 1-je helyett megfelelőbb lett volna november 30., ám ehhez törvénymódosításra lett volna szükség, mivel a parlamenti választások megszervezését szabályozó törvényben szerepel az, hogy a voksolást vasárnapi napon kell megszervezni. A törvény pedig sürgősségi kormányrendelettel módosíthatta volna a kabinet, amit nem akartak bevállalni – közölte a szóvivő.
CSAK SAJÁT