Várat magára az energiatermelő-fogyasztók jogainak bővítése
Több törvénytervezet is szabályozná a proszumerek – azaz fogyasztótermelők – jogait, kötelezettségeit, de ezek a politikai adok-kapok és a módosítási ügybuzgóság áldozatává váltak.
Mint ismeretes az RMDSZ már korábban indítványozta a termelőfogyasztók jogainak bővítését, lehetővé téve a megtermelt energiatöbblet havi alapon történő pénzügyi kompenzálását, sőt hogy a többlettel lehessen kiegyenlíteni a gázszámlát.
Az utolsó pillanatban módosított és elfogadott törvénybe viszont belekerült, hogy a már aktív fogyasztótermelőket visszamenőleg kötelezik a tárolókapacitások telepítésére. Az államelnök tavaly decemberben a jogszabály felülvizsgálatát kérte, így visszakerült a szenátusba, ahol szeptemberben ezt a módosítást sikerült kivetetni. A képviselőházi szakbizottságokban jelenleg két tervezet is megvitatásra vár, az egyik áprilisban, a másik októberben került át a szenátusból, ám közben újabb módosító javaslatok futottak be, ezek késleltetik a napirendre tűzést, mondta el a Maszol megkeresésére Bende Sándor RMDSZ-es képviselő, az alsóház ipari és szolgáltatási bizottságának elnöke. Hangsúlyozta, az érintett felekkel kell egyeztetni az újabb indítványokról, elsősorban mert azok között logikátlan javaslatok is szerepelnek.
Riogatnak a közösségi oldalakon
Közben a közösségi oldalakon azzal riogatnak, hogy a fogyasztótermelők hónapok óta nem kapnak ugyan számlát, de a szolgáltató azzal fenyegeti őket, hogy ha nem fizetnek lekapcsolja az áramot, számol be a Hotnews.
Nem létezik olyan eset, hogy nincs kiállított számla, de levágják az áramot, szögezte le Bende Sándor. Hangsúlyozta, több törvénytervezet szabályozná a proszumerek jogállását, több módosító javaslat futott be, és ezek körül zajlik a „politikai adok-kapok”. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rukkolt elő azzal, hogy a törvényalkotási folyamat lelassult, de meglátása szerint, ez csak politikai elterelés. A szakbizottság elnöke kikérte a proszumerek egyesületeinek módosító javaslatairól az energetikai minisztérium álláspontját, erre nem kaptak választ, ezért újra megsürgette.
Bende Sándor szerint, nincs az rendben, hogy az érdekvédelmi szervezet törvénybe akarja iktatni, amit a hatóságok másodlagos törvénykezéssel kellene rendezzenek. Logikátlan, hogy a szolgáltató 2 százalékos késedelmi kamat kifizetésére akarják kötelezni, ha nem számláz időben, hiszen nem egyértelmű, hogy mire számolnák a 2 százalékot, a mennyiségre vagy az értékre, másrészt, hogy le nem számlázott energiát, miként lehet mérni. Annál is inkább, mert a szolgáltató nem köteles havonta leolvasni a villanyórát.
Nem lehetnek túlkapások, mert a hálózat nem „játék”
Bende Sándor úgy véli, hogy a szenátusban elfogadott változat rendben van, lehetne ugyan jobbítani, de a módosítások egy része elfogadhatatlan. „Az elektromos hálózattal nem lehet játszani. Minden fogyasztót figyelembe kell venni, hiszen a hálózat a fizikai törvényei szerint működik, nincs benne szociális érzékenység. Az elektromos hálózatok biztonságosak, működőképesek kell legyenek, a fogyasztókat ki kell szolgálják. Nem lehetnek egyik részről sem túlkapások” – mondta Bende Sándor.
A politikus bízik benne, hogy végül egy megfelelő végleges változat kerül ki a képviselőházból, de ehhez egyeztetni kell az érdekvédelmi szervezetekkel, a proszumerek egyesületével, az elosztó hálózatokat működtető vállalatokkal, a szolgáltatókkal.
„A helyzet elbonyolódott, ki kell bogozni, és ehhez az összes érintett felet meg kell hallgatni” – szögezte le a képviselő.
A jelenleg hatályos törvény szerint, amennyiben a termelő-fogyasztó többletenergiát termel 24 hónap kell azt kompenzálja a szolgáltató. Az RMDSZ tervezete szerint havonta kellene megtörténjen a kompenzálás, amennyibe erre a proszumer igényt tart, sőt a földgázszámlát a megtermelt villamosenergia-többlet árával lehetne kompenzálni.
Amint arról beszámoltunk, szeptemberben az RMDSZ javaslatára szavazta meg a szenátus plénuma annak az előírásnak az eltörlését, amely a már létező energiatermelő fogyasztókat, proszumereket arra kötelezte volna, hogy energiatárolókat telepítsenek. Az idei Zöldház program keretében újdonságként már támogatás igényelhető a háztartásokban előállított villamos energia tárolására is. Az idei kiírásban a támogatás összege maximum 30.000 lej, azzal a feltétellel, hogy a pályázó legalább 3.000 lejes önrészt kell hozzátegyen. A napelemrendszer legalább 3 kW teljesítményű kell legyen, az akkumulátor pedig legalább 5 kWh teljesítményű.
CSAK SAJÁT