Uniós forrásokból fejleszti a közszolgáltatásokat Maros megye

Számtalan projektet sikerült befejezni tavaly, ugyanakkor sok új pályázatot nyújtottak be Maros megye számára.

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke csütörtöki sajtótájékoztatón kijelentette, eredményes évet zárt Maros megye. „Ezekből a megvalósításokból egyesek nagyon látványosak, hasznosak, ilyen például az onkológiai klinika és a sugárterápiás bunker átadása, elindítása, de ide sorolható az online ügyintézés az urbanisztikai osztályon, ahol jelentős fejlesztés történt a lakosság kiszolgálása érdekében” – részletezte a tanácselnök.

Évértékelőjében kifejtette: idén megyeszerte összesen 23 kilométernyi utat aszfaltoztak újra. Sóváradon és Széplakon elkészült az út és a híd, Magyarsároson kiszélesítették az utat, Mezőrücsön és Marossárpatakon parkolókat alakítottak ki, útpadkát, sáncokat hoztak rendbe, továbbá Nyárádgálfalván és Vámosgálfalván is utat javítottak, befejezték a Beresztelke–Vajdaszentivány közötti útszélesítést, elkészült a Szederjes–Erked közötti szakasz, ugyanakkor Szeben megye határa–Apold–Segesvár közötti szakasz és a 106 jelzésű megyei út Szentágota és Segesvár között is. Hozzátette, a napokban sor kerül a Nyárádtő–Mikefalva–Vámosgálfalva–Dicsőszentmárton közötti megyei útszakasz átvételére. A beruházás összértéke 147 millió 700 ezer lej, amelyből Maros Megyei Tanács önrésze 12,5 millió lej.Péter Ferenc | Fotó: a tanácselnök Facebook-oldala

Jelenleg a Dános–Keresd–Szeben megye, a Székelyvécke–Hargita megye, és a Szászrégen–Nagyernye közötti beruházás költségvetésének aktualizálása zajlik – közölte. „Szászrégen–Laposnya–Hargita megye határának fejlesztése érdekében elfogadták a műszaki-gazdasági mutatókat, várjuk az engedélyeket, utána meghirdetjük a közbeszerzési eljárást. A Gyulakuta–Székelyvécke útszakasz hasonló fázisban van, és folytatódnak a munkálatok a Jedd–Nyomát közötti szakaszon is” – említette meg az önkormányzat elnöke.

Péter Ferenc azt is elmondta, hogy októberben újabb uniós projekt kivitelezéséhez kezdett hozzá a Maros Megyei Klinikai Kórház a Maros Megyei Tanáccsal partnerségben. Az uniós projekt célja a koronavírusos betegeket kezelő kórházakat ellátni oxigénterápia alkalmazásához szükséges felszereléssel.

„A kórház maga állítaná elő az oxigént és a sűrített levegőt, és új vezetékhálózaton szállítanák a kórtermekbe. Ugyanakkor elszívó berendezésekkel látnák el a kórtermeket és kicserélnék a villanyhálózatot. A kivitelezési határidő 2023 december vége, A projekt összértéke több mint 24 millió lej, a Maros Megyei Tanács önrésze 13 milliónál több lej, azaz a beruházás 54 százaléka” – nyilatkozta Péter Ferenc.

Az Országos Helyreállítási Alapból két pályázatot is nyert a kórház. Az egyik a járóbetegrendelők felújítására vonatkozik a kórház három épületében: 2-es poliklinika, 1-es Fertőzőkórház és a volt Sürgősségi Kórház a Marinescu utca 1. szám alatt.  A projekt összértéke közel 20 millió lej, a Maros Megyei Tanács önrésze megközelíti a 4 millió lejt áfával.  A másik nyertes projekt a nozokomiális fertőzések megjelenésének visszaszorítását célozza, és a kórház összes épületére vonatkozik. A beruházás összértéke 36 millió lej, a Maros Megyei Tanács önrésze 1 348 000 lej áfával.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az Országos Beruházási Társasághoz három projekt van letéve, az egyik a Fertőzőkórház udvarára tervezett Intenzívterápiás Részleg megépítése és felszerelése, a másik a Marinescu utcában levő Tüdőgyógyászati Klinika melléképületeinek energetikai rehabilitációja, manzárd bővítése, míg a harmadik ugyancsak a Marinescu utca 1,3,5 szám alatti épület teljes felújítása és bővítése orvosi tevékenység folytatásához.

A Marosvásárhelyi Transilvania Nemzetközi Repülőtérrel kapcsolatosan kifejtette: a cél az utasok számának növelése. Mint fogalmazott, 2022- ben összesen 177 342 utast szolgáltak ki, ami jelentős növekedést jelent 2021-hez képest. A hosszú távú stratégiai tervben szereplő beruházások megvalósításával kapcsolatosan közölte: tavaly január 18-án aláírtak két támogatási szerződést a repülőtér eddigi legnagyobb értékű beruházásának elindítására, az egyik a tűzoltó kocsiszín építése és korszerű biztonsági berendezések beszerzésére vonatkozik összesen 20 175 771 lej értékben, a másik  az utasfogadó terminál legalább 8130 négyzetméterrel és a repülőgépparkoló legalább 7720 négyzetméterrel való bővítésére vonatkozik; a beruházás értéke közel 129 millió lej. Jelen pillanatban a közbeszerzési eljárás utolsó szakaszában van, és ha nem lesznek óvások, 2023. február 14-én alá tudják írni a tervezési és kivitelezési szerződést.  Péter Ferenc azt is közölte, hogy tavaly december 23-án újabb három pályázatot nyújtottak be a szállításügyi minisztériumhoz, ezek révén közel 600 méterrel meghosszabbítanák a kifutópályát, új utasfogadó terminált építenének, és biztonsági berendezéseket vásárolnának.

Ami az Ipari Parkot illeti 2022-ben 86 százalékos kihasználtsággal működött 18 cég jelenlétével, valamint 1350 alkalmazottal.

Az ivóvízhálózat kibővítésére is kitért a tanácselnök, mondván, a Nyárád-mente ivóvíz hálózatának kiépítésére vonatkozó regionális fejlesztési tervet dolgoztak ki. Hangsúlyozta továbbá, hogy a Mezőség vízellátási gondjainak megoldásán is dolgoznak, Marosludas, Mezőméhes, Mezőgerebenes ívóvízrendszerének kiépítésére készítenek elő projektet. Ez egy 33 km hosszú vezeték és három szivattyútelep megépítését írja elő, amelyek biztosítják a marosludasi vízműből az ivóvízellátást a következő települések számára: Kutyfalva, Mezőszengyel, Mezőtóhát, Mezőzáh, Mezőméhes, Mezősály és Mezőgerebenes. A vezeték kiépítésével mintegy 12 ezer lakos jut majd ivóvízhez.

Péter Ferenc beszámolt arról is, hogy a Park Szálló épületének hőenergetikai felújítására nyert pályázatot a Maros Megyei Tanács.  A megyei önkormányzat különböző osztályainak és irodáinak helyet adó épület energetikai rehabilitációját az Országos Helyreállítási Alapból támogatják több mint 15 millió lejjel.  Hasonló projektet nyert a Szászrégeni 3-as Számú Inkluzív Oktatási Központ (4 millió lej) és a Maros Megyei Múzeum irodáinak helyt adó Mărăști utca 8A szám alatt levő épület is (8 millió lej). A három projekt összértéke meghaladja a 27 millió lejt.

A Maros Megyei Tanács egyik fő prioritása a turizmus fejlesztése is. Ennek érdekében a megye két pályázatot nyújtott be.  Az egyik, a 97 km hosszú, a Via Transilvanica turistaútvonal nyomvonalán haladó bicikliút lett nyertes. Ez kilenc községen halad át Szovátától Marosvécsig. Ezt a projektet Suceava és Beszterce-Naszód megyékkel partnerségben valósítja meg a Maros megyei önkormányzat. Az útvonal áthalad Marosvécsen, Alsóidecsen, Görgényoroszfalun, Görgényhodákon, Libánfalván, Alsóköhéren, Nyárádremetén, Szovátán.   A projekt összértéke 8 millió euró.

A marosvásárhelyi Kultúrpalotával kapcsolatosan elmondta, nekifogtak a Tükörterem munkálatainak. A projekt összértéke közel 11 millió lej, amiből 6 millió lej vissza nem térítendő támogatás, a Maros Megyei Tanács önrésze valamivel több, mint 4 millió lej, kivitelezési határideje pedig 2023. december 31.

Az Országos Helyreállítási Terv által az épített örökség védelmére és népszerűsítésére fordítható keretből egy nagy pályázatot nyert meg a Maros Megyei Múzeum a várak, kastélyok és római táborok útvonalának keretében. A Mikháza régészeti parkjának fejlesztése elnevezésű projektről van szó, amelynek összértéke 2,1 millió euró, itt egy látogatóközpont és egy kutatóközpont épül.  A Természettudományi Múzeum hamarosan elkészül – részletezte az elnök mondván, három helyiségben állandó kiállítások lesznek, egy termet pedig fenntartanak időszakos, illetve vándorkiállítások fogadására. Eddig megvalósult a múzeum épületének teljes felújítása, restaurálták a szobrokat és díszítő elemeket, akadálymentesítették az épületet, és egy üvegházat építettek az egzotikus növények számára – összegezte Péter Ferenc.

Kapcsolódók

Kimaradt?