Újabb hullámokat vet a 15 éves szatmárnémeti lány halála
Január 18-án a sürgősségin halt meg egy légzési nehézségekkel kórházba érkező lány. Sokan az ügyeletes orvost okolják, akit orvosi műhibával vádolnak Stefania szülei és sokan azt is a szemére vetik, hogy elfogadhatatlan stílusban beszélt a páciensével.
Az ügyben két vizsgálat is indult, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház belső vizsgálatot indított és a rendőrség is vizsgálódni kezdett az ügyben. Minkét intézményre nagy felelősség hárul, a szatmári diáklány halála ugyanis sok hiányosságra rávilágíthat. Emellett az ügy több száz szatmárit is tiltakozásra buzdított, akik január 27-én a tiltakozó akciót is tartottak az egészségügyi intézménynél.
Az ügyben a február 7-én tartott sajtótájékoztatón szólalt meg hivatalosan Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
„Van egy mondás: holló hollónak nem vájja ki a szemét. Ilyesmiről nincs szó, biztosítani szeretnék mindent arról, hogy a kórházon belüli vizsgálat a legnagyobb korrektséggel és obiektivitással zajlik” – mondta. Mint kiderült, már több mint 150 személyt hallgattak meg az ügyben, és kérték az ügyben érintett orvost is, hogy jelenjen meg meghallgatásra, de az az eset óta nem élt ezzel a lehetőséggel, munkában sem volt ideiglenes munkaképtelenségre hivatkozva. „Ez nem jelent végleges egérutat számára, sor kerül majd a meghallgatásra” – fűzi hozzá Marc.
A kórházmenedzser szerint a vizsgálat eredményei jó alapot jelentenek egy hosszútávú fejlesztésnek. A sürgősségi ellátás ugyanis igazán „érzékeny” része az orvosi ellátásnak, ahol rövid idő alatt kell cselekedni, a lehető legjobb döntéseket hozva, hatalmas nyomás alatt.
„Pontokba szedjük a kórházi ellátás problémáit, a sürgősségitől kezdődően minden osztályig. Változtatni fogunk, nem fogadunk el más lehetőséget” – mondta a menedzser, aki szerint már most megvan két gyenge pont, amin a lehető legrövidebb idő alatt változtatni kell. Az egyik a páciensek hozzátartozóival való kommunikáció, a másik a várakozási idő csökkentése. „Biztos vagyok benne, hogy sok más ügyben is szükség lesz a változtatásra”.
Marc Adrian szerint a tragédia arra is rávilágított, hogy nemcsak a technikai felszerelés kulcsfontosságú a gyógyászatban, hanem annak emberi oldala is. „A humán erőforrást is fejleszteni kell, a most végző orvosoknak azonban nem vonzó a sürgősségi ellátás. A fejlesztésnél nem csak számokban, hanem minőségben is kell gondolkodnunk” – fűzi hozzá.
A sajtótájékoztatón szó volt arról is, hogy meg kell reformálni a kórház és a páciensek vagy hozzátartozók közötti kommunikációt. Mint kifejtette: sokan mondják, hogy rossz az ellátás a kórházban. De nem érkeznek hivatalos panaszok, amiben kiderülne, hogy mikor, hol, milyen típusú hiányosságot tapasztaltak a panaszkodók, így nem is tudnak érdemben lépéseket tenni a helyzet javítása érdekében.
CSAK SAJÁT