Új majomhimlő-fertőzést azonosítottak Romániában – Rafila: legtöbbször intim együttléttel terjed

Újabb majomhimlős esetet azonosítottak Romániában – közölte szerdán az egészségügyi minisztérium az Agerpres szerint.

A tárca tájékoztatása szerint a fertőzött egy 38 éves Argeş megyei férfi. A páciensnél július 8-án jelentkeztek a tünetek, majd a laborvizsgálatok igazolták és megerősítették a majomhimlő-fertőzést.

A férfit kórházban ápolják, a hatóságok elindították a járványügyi vizsgálatot a beteggel szoros kapcsolatba került személyek felkutatására.

Romániában eddig 15 személynél mutatták ki a majomhimlőt okozó vírust, mindannyian férfiak, 26 és 38 év közöttiek. A fertőzöttek közül egyik sem halt meg.Illusztráció: rawpixel.com

Rafila: az esetek többsége nemi érintkezés során kapta el a majomhimlőt

A majomhimlő-fertőzést a legtöbben nemi érintkezés során kapták el, a fertőzöttek közül többeknek alkalmi szexuális kapcsolataik vannak, illetve voltak már nemi betegségeik, hívta fel a figyelmet vasárnapi a Prima TV műsorában Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.

Rafila szerint az, hogy a romániai majomhimlő-fertőzöttek egy részének szexuális úton terjedő betegsége van, HIV-fertőzöttek, korábban szifilisszel, kankóval vagy más nemi betegséggel diagnosztizálták őket arra utal, hogy „kockázatos a viselkedésük”, azaz alkalmi partnereik vannak. Mint hozzátette, az ismeretlenekkel kialakított intim kapcsolat növeli a majomhimlő-fertőzés kockázatát.

Az egészségügyi miniszter szerint a nyári fesztiválszezon kedvez az ilyen „kockázatos viselkedésnek”. Rafila az önmegtartóztatást, illetve óvszer használatát javasolta azoknak, akik alkalmi partnerekkel kerülnek közelebbi kapcsolatba.

Nem csak a melegek körében terjedhet

A Nagy-Britanniában majomhimlővel diagnosztizált esetek több mint fele meleg vagy biszexuális férfi, az epidemiológusok szerint így ők veszélyeztetett kategóriának minősülnek, írta korábban a BBC. Ugyanakkor bárki elkaphatja a majomhimlő-fertőzést: nem nemi úton terjedő betegségről van szó, viszont leggyakrabban közeli bőrkontaktus útján adják tovább, többek között intim együttlét során.

Mateo Prochazka, a brit Egészségbiztonsági Ügynökség (UKHSA) epidemiológusa szerint nem világos, hogy miért gyakoribb a fertőzés Nagy-Britanniában a meleg és biszexuális férfiak körében. Feltételezése szerint arról van szó, hogy a majomhimlő ezekbe a közösségekbe került be először, de az is lehet, hogy a meleg férfiak gyakrabban fordulnak szexuális egészségügyi szolgáltatásokhoz, így köreikben több eset került napvilágra.

A szakemberek hangsúlyozzák: nagyon fontos úgy felhívni a figyelmet erre az összefüggésre, hogy közben ne bélyegezzenek meg senkit, hiszen a majomhimlő-fertőzés önmagában nem árulkodik sem szexuális szokásokról, sem nemi orientációról.

A majomhimlő általában enyhe lefolyású. Egy-két hetes lappangási ideje van, ezt követően kezdetben láz alakul ki, fejfájással küzd a fertőzött, emellett megduzzadnak a nyirokcsomók is. Körülbelül az ezt követő két-három napban jelennek meg a jellegzetes bőrkiütések, amelyek főként arcon, végtagokon jelennek meg foltok formájában, majd kiemelkednek, hólyagokká alakulnak, később pörkösödnek. A majomhimlő autolimitált betegség, ami azt jelenti, hogy két-négy héten belül spontán gyógyul, mondta korábban a Maszolnak Dr. Székely Edit mikrobiológus-főorvos.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?