Új lehetőség: azonnal segítséget kaphatnak az internetes zaklatás áldozatai

A cyberbullying, vagyis az internetes zaklatás elleni küzdelem érdekében Franciaországban az Instagram bevezetett egy „biztonsági gombot”, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználókat összekapcsolják pszichológusokkal és jogászokkal, így azonnal segítséget kapnak az áldozatok.

Az online zaklatás valójában egy új típusa a kamaszkorúak közt tapasztalható iskolai kiközösítésnek, ami durvább csúfolódásokból, kárörvendésből és fenyegetésekből álló, az áldozathoz elektronikus úton eljutó üzenetek sorozatát jelenti.

Illusztráció: Pexels

A 3018-as segélyvonalon az online zaklatás áldozatainak nyújtanak segítséget naponta 9 és 23 óra között. Az Instagram applikációba tehát egy olyan hívógombot építettek be, amely az alkalmazás elhagyása nélkül kapcsolja az internetezőket a szakemberekhez. „Évek óta küzdünk azért, hogy létrehozzák ezt a lehetőséget Franciaországban” – nyilatkozta Justine Atlan, az e-Enfance főigazgatója. Hozzátette: ez lehetővé teszi, hogy az áldozatok azonnal támogatásban részesüljenek.

A TikTokon nincs hívógomb, azonban a felhasználók kapnak egy linket, amelyre rákattintva bejelenthetik a problémát. A francia kormány egyébként szeptember végén egy sor intézkedést vezetett be, amely segít a cyberbullying elleni küzdelemben.

Franciaországban a 8–18 éves fiatalok 86 százaléka regisztrált már valamelyik közösségi média platformon, az elemisek 67 százaléka, az általános iskolások 93 százaléka, a középiskolások 96 százaléka használja a közösségi médiát.

Romániában is szükség lenne hasonló intézkedésekre

A World Vision Románia Alapítvány felméréséből kiderül, hogy minden negyedik gyereket fenyegettek már veréssel a közösségi médiában, és a kérdezettek 45 százaléka szinte naponta lát agresszív üzeneteket tartalmazó posztokat, 44 százalékuk pedig naponta vagy hetente legalább kétszer találkozik olyan internetes tartalommal, ami elszomorítja vagy feldühíti.

A felmérésből az is világossá válik, hogy a gyerekek 58,7 százalékát piszkálták vagy sértették már más felhasználók, ugyanakkor az bántja őket, ha olyan tartalmakat látnak, ahol úgy tűnik, más gyerekeknek az övéknél jobb életük van, és az is elkeseríti őket, hogy a vártnál kevesebben nézik meg vagy lájkolják az általuk megosztott tartalmakat.

Illusztráció: Pexels

Információkat vár a TikToktól és a YouTube-tól az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön információkérésre vonatkozó megkeresését küldött az TikToknak és a YouTube-nak, felkérve a vállalatokat, hogy adjanak tájékoztatást, milyen intézkedéseket hoztak a kiskorúak védelme érdekében, különös tekintettel az mentális és fizikai egészséget érintő kockázatokra.

A videómegosztó platformoknak november 30-ig kell a kért információkat a bizottság rendelkezésére bocsátaniuk.

A digitális szolgáltatásokról szóló törvény értelmében a bizottság bírságot szabhat ki a kérelemre adott téves, hiányos vagy félrevezető tájékoztatásért. Amennyiben a vállalatok nem válaszolnak időben a megkeresésre, a testület dönthet úgy, hogy határozatban kéri a tájékoztatást. Ebben az esetben, a határidőre történő válaszadás elmulasztása időszakos bírság kiszabását vonhatja maga után - hívta fel a figyelmet az Európai Bizottság.

Mit tehetnek a szülők?

Jellemző, hogy zaklatás esetén a gyermek hangulata ingadozóvá válik, romlik az iskolai teljesítménye, depressziós lesz, nem akar beszélgetni, kerüli a társaságot. Internetes zaklatásnál szembesíteni kell a zaklatót a tettével, hiszen az online térben nem látja az elkövető, hogy a másik félnek rosszul esik, amit tesz.

Illusztráció: Unsplash

Klausz Melinda közösségimédia-szakértő szerint egyébként nem szabad tiltani a gyermeket a közösségi médiafelületek használatától. Minden ötödik kiskorú fel tudja törni a korlátozó rendszereket, amelyeket a szülők a gyerek telefonjára telepítenek, így ez teljesen értelmetlen.

Fontos megértetni a gyermekkel, hogy semmi nem igaz a felületen. A gyerekek is hamis életkorral regisztrálnak, de már a mesterséges intelligencia is tartalmakat generál. Játékossággal kell tanítani őket, hogy egészséges kétkedésük legyen a közösségi médiában megjelenő tartalmakkal kapcsolatban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?